Головна Блог Консультації від юристів Правопорушення і злочини дітей: кримінальна та адміністративна відповідальність дітей та їх батьків

Правопорушення і злочини дітей: кримінальна та адміністративна відповідальність дітей та їх батьків

22.02.2024
Переглядів : 90268

У цій статті ми опустимо причини і обставини, за якими неповнолітні потрапляють «у поле зору» правоохоронних органів, але детально розберемо як особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх, так і кримінальної, оскільки Юридичний ресурс «Протокол» впевнений, що права і інтереси неповнолітніх повинні дотримуватися безумовно .

Зміст:

Яка кримінальна відповідальність настає з чотирнадцяти років?

Як відомо до кримінальної відповідальності притягуються особи, яким до вчинення злочину виповнилося шістнадцять. Однак, за вчинення окремих видів злочинів до кримінальної відповідальності притягуються неповнолітні особи у віці від 14 до 16 років (вбивство, умисне тяжке тілесне ушкодження, згвалтування, хуліганство та інші). Що стосується кримінальної відповідальності дітей віком до 14 років, вони не можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності, але до них можуть бути застосовані примусові заходи виховного характеру.

Види покарань

  • Штраф. Цей вид застосовується лише до неповнолітніх, що мають самостійний дохід, власні кошти або майно, на яке може бути накладене стягнення. Максимальний розмір штрафу для неповнолітнього не може перевищувати п'ятисот встановлених законодавством неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо у неповнолітнього власних коштів / майна / доходів немає, а також, якщо неповнолітній засуджений за вчинення злочину, за який передбачено основне покарання лише у вигляді штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, замість штрафу призначаються громадські або виправні роботи.
  • Громадські роботи, виправні роботи. Можуть бути застосовані до неповнолітнього у віці від шістнадцяти років. Громадські роботи можуть бути призначені на строк від тридцяти до ста двадцяти годин. Такі роботи повинні виконуватися і неповнолітнім у вільний від навчання чи основної роботи час і не більше двох годин на день. Виправні роботи можуть бути призначені за місцем роботи на строк від двох місяців до одного року. У разі призначення виправних робіт, із заробітку неповнолітнього здійснюється утримання коштів в дохід держави в розмірі, встановленому вироком суду, в межах від п'яти до десяти відсотків.
  • Арешт - утримання неповнолітньої особи в умовах ізоляції в спеціально пристосованих установах. Арешт може застосовуватися до неповнолітніх, які досягли шістнадцятирічного віку на момент винесення вироку. Термін - від п'ятнадцяти до сорока п'яти діб.
  • Позбавлення волі на визначений термін.

Користуйтеся консультацією: Как привлечь хулигана к ответственности

В яких випадках передбачене покарання у вигляді позбавлення волі

Окремо варто зупинитися на питанні призначення покарання неповнолітньому у вигляді позбавлення волі.

Стосовно можливих термінів:

  • Повторний злочин невеликої тяжкості - на термін не більше одного року шести місяців.
  • Середньої тяжкості - на термін не більше чотирьох років.
  • Тяжкий злочин - на термін не більше семи років.
  • Особливо тяжкий злочин - на термін не більше десяти років.
  • Особливо тяжкий злочин, поєднаний з умисним позбавленням життя людини - на термін до п'ятнадцяти років.

Варто також відзначити, що таке покарання неповнолітні відбувають в спеціальних установах.

Важливо! Позбавлення волі не може бути призначене неповнолітньому, який вперше вчинив злочин невеликої тяжкості.

Так, відповідно до статті 97 ККУ неповнолітня особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, може бути звільнена від кримінальної відповідальності, якщо її виправлення можливе без застосування покарання. У цих випадках суд застосовує до неповнолітньої осои примусові заходи виховного характеру.

А саме:

  • попередження;
  • обмеження дозвілля, встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього;
  • передача неповнолітнього під нагляд батьків або осіб, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання;
  • покладання на неповнолітнього обов'язку відшкодування заподіяних майнових збитків. Такий захід можливий тільки, якщо неповнолітній досяг п'ятнадцятирічного віку і має майно, кошти або заробіток;
  • направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків на термін, що не перевищує трьох років.

Необхідно відзначити, що до неповнолітнього суд може застосувати кілька примусових заходів виховного характеру. А тривалість таких заходів встановлюється судом. Суд також може призначити неповнолітньому вихователя.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст