Головна Блог Консультації від юристів Право на самооборону: що можна робити, а що вважається перевищенням

Право на самооборону: що можна робити, а що вважається перевищенням

10.08.2023
Переглядів : 26906

Кожна людина має право на самооборону. Багато хто про це чув, хоча б, з фільмів або книг. Знати треба всім, оскільки, злочинці можуть напасти на будь-яку людину, його родину або на будинок. Ніхто від такого не захищений. Але, як потрібно діяти, щоб захиститися і, при цьому, не скоїти злочин або адміністративне порушення?

Що ж це за необхідна оборона, коли і як її застосовувати? Що таке перевищення меж необхідної оборони? Який є закон про самооборону?

На всі зазначені питання дає актуальні на 2020 рік відповіді юридичний інтернет-ресурс "Протокол" в цій консультації.

Зміст:

Що говорить закон про самооборону

Необхідна оборона, простими словами, це та міра самозахисту, яка буде прирівнюватись за шкодою з посяганням і, яка виключає в діях особи, що захищається, порушення. Так, це ті дії людини, які він здійснює при боротьбі зі злочинцем, намагаючись запобігти нападу, усунути загрозу. Така оборона існує в адміністративному та кримінальному праві, іншими словами, - виключає вину особи при здійсненні дій, що мають ознаки адміністративних і кримінальних правопорушень при самозахисті. Protocol звертає увагу, що між необхідною обороною в адміністративних справах і обороною в кримінальних діях, - є невелика різниця. Вона проявляється в нюансах самого значення і особливості перевищення меж необхідної самооборони. Детально про це нижче.

Статтею 19 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) передбачено, що дія, позначена законами як адміністративне порушення, не буде ним, якщо воно відбувалося для захисту державного, громадського порядку, прав і свобод громадян, власності людей або встановленого порядку управління. Необхідно відзначити, що захищати в такому випадку, можна, як зазначено вище, не тільки себе і свої інтереси або своїх близьких, а майже все, що є законним. Отже, об'єктом захисту є гарантований законом порядок і інтереси. Дуже важливо, щоб при обороні заподіяння шкоди дорівнювало або було меншим тієї міри небезпеки, яка загрожує суспільству, людині, її правам, державі і встановленим порядкам. Якщо, ж, така шкода явно не відповідає небезпеці - це буде перевищенням оборони, головним наслідком якої є настання відповідальності.

Потрібно звернути увагу, що оборонятися і завдавати шкоди можна лише особі, яка здійснює загрозу, реально намагається або робить зазіхання на ваші інтереси. Якщо ж шкода заподіюється будь-кому іншому, тоді, такі дії не будуть охоплюватися необхідною обороною.

Розділ VIII Кримінального кодексу (КК) встановлює перелік обставин, які виключають злочинність діяння. Серед них і необхідна оборона. Формально, під неї підпадає дія, якя хоча і має весь склад злочину, але скоєна за умови своєчасного захисту і не є злочином.

Важливо відзначити, що кожна людина має право на оборону незалежно від того, була в неї можливість покликати на допомогу чи ні, чи могла вона уникнути небезпеки будь-яким іншим способом чи такої можливості не було.

На відміну від оборони в розумінні КУпАП, КК вказує чіткіші критерії, яких необхідно дотримуватися для правомірної самооборони.

Користуйтеся консультацією: Все про травматичну зброю в Україні від "а до я"

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст