ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2015 року Справа № 920/143/15
Головуючого:Кузьменка М.В.,суддів:Васищака І.М., Студенця В.І.,за участю представників сторін позивача - Бублик В.М.; відповідача - Мазур І.О.;розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз"на постановуХарківського апеляційного господарського суду від07.07.2015та на рішенняГосподарського суду Сумської областівід06.04.2015у справі№ 920/143/15за позовомПублічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз"доСумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету Українипровизнання недійсним рішенняза зустрічним позовомСумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету УкраїнидоПублічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз"простягнення 27 200, 00 грн
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" (далі - ПАТ "Сумигаз") звернулося до Господарського суду Сумської області з позовом до Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.11.2014 № 49 у справі № 02-06/30-2014 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції".
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 27.01.2015 порушено провадження у справі № 920/143/15 за позовом ПАТ "Сумигаз" до Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.11.2014 № 49.
До початку розгляду справи по суті Сумське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулось до Господарського суду Сумської області із зустрічним позовом до ПАТ "Сумигаз" про стягнення штрафів у розмірі 27 200, 00 грн.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 19.02.2015 зустрічний позов Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до ПАТ "Сумигаз" про стягнення 27 200, 00 грн прийнято до спільного розгляду з первісним.
Рішенням Господарського суду Сумської області (суддя Левченко П.І.) від 06.04.2015 у задоволенні первісного позову відмовлено, зустрічний позов задоволено, суд стягнув з ПАТ "Сумигаз" штрафів у загальному розмірі 27 200, 00 грн.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду (колегія суддів у складі: головуючий суддя Бондаренко В.П., судді Россолов В.В., Тихий П.В.) від 15.06.2015 рішення Господарського суду Сумської області від 06.04.2015 залишено без змін.
Не погоджуючись з постановою Харківського апеляційного господарського суду від 15.06.2015 та рішенням Господарського суду Сумської області від 06.04.2015, ПАТ "Сумигаз" подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати та прийняти нове, яким первісний позов задовольнити, а в задоволенні зустрічного відмовити.
Касаційна скарга мотивована тим, що рішення судів попередніх інстанцій прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 12.10.2015 касаційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду на 28.10.2015.
Сумське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України подало відзив на касаційну скаргу, в якій просило залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм матеріального і процесуального права вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено господарськими судами рішенням адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 49 від 25.11.2014, яке прийняте за результатами розгляду справи № 02-06/30-2014 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу, дії ПАТ "Сумигаз" визнано порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції, а саме:
- пунктом 2 резолютивної частини даного рішення дії ПАТ "Сумигаз", які полягають у визначенні вартості приєднання об'єктів газоспоживання (газопостачання) замовників, яке не є стандартним приєднанням без урахування показників кошторисної документації, розробленої сторонніми суб'єктами господарювання визнано порушенням, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг, пов'язаних з приєднанням до мереж газопостачання, в територіальних (географічних) межах Сумської області, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- пунктом 3 резолютивної частини рішення № 49 від 25.11.2014 дії позивача, які полягають у стягненні плати за роботи з погодження проектів газопостачання у разі виконання проектних робіт ПАТ "Сумигаз" визнано порушенням, передбаченим пунктом 2 статті 50 та пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг, пов'язаних з приєднанням до мереж газопостачання, в територіальних (географічних) межах Сумської області, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Відповідно до статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у пункті 2 резолютивної частини рішення № 49 від 25.11.2014, на позивача накладено штраф у розмірі 17 000, 00 грн (пункт 6 резолютивної частини рішення № 49 від 25.11.2014), а за порушення зазначене у пункті 3 резолютивної частини рішення № 49 від 25.11.2014, на позивача накладено штраф у розмірі 10 200, 00 грн (пункт 7 резолютивної частини рішення № 49 від 25.11.2014).
За визначенням, нведеним у статті 1 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин), газорозподільне підприємство - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює транспортування природного газу газорозподільними мережами безпосередньо споживачам, у власності чи в користуванні якого перебувають газорозподільні мережі та інші виробничі об'єкти та який здійснює щодо них функції з оперативно-технологічного управління.
ПАТ "Сумигаз" здійснює діяльність з розподілу природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ на підставі ліцензії Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) серії АВ № 527270 від 02.09.2010 року (із строком дії з 29.03.2010 року до 28.03.2015 року) та відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про природні монополії" є суб'єктом природної монополії.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про природні монополії", розподіл природного і нафтового газу трубопроводами відноситься до сфери діяльності суб'єктів природних монополій.
Сумським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України на підставі ст. 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції", з врахуванням Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням названого Комітету від 05.03.2002 N 49-р, встановлено, що за результатами діяльності у квітні-грудні 2013 року та січні-жовтні 2014 ПАТ "Сумигаз" є суб'єктом господарювання, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг, пов'язаних з приєднанням до мереж газопостачання, що знаходяться у власності та користуванні ПАТ "Сумигаз", у територіальних (географічних) межах Сумської області.
Статтею 10 Закону України "Про природні монополії" передбачено, що суб'єктів природних монополій зобов'язано забезпечувати надання технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта будівництва у порядку та в строки, встановлені законодавством.
При цьому, абз. 43 п. 1.3 Порядку доступу та приєднання до єдиної газотранспортної системи України, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 19.04.2012 № 420, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.05.2012 року за № 721/2034 (далі - Порядок), технічні умови визначено як документ, що визначає комплекс умов і вимог до інженерного забезпечення приєднання та підключення об'єкта системи газопостачання (газоспоживання) замовника до газових мереж і містить вихідні дані для проектування зовнішнього та/або внутрішнього газопостачання.
Враховуючи зазначене, приєднання та підключення об'єктів газоспоживання (газопостачання) замовника до газових мереж, що знаходяться у власності та користуванні позивача в межах Сумської області, а також підготовку та надання технічних умов інженерного забезпечення приєднання та підключення об'єкта системи газопостачання (газоспоживання) замовника до газових мереж, що знаходяться у власності та користуванні позивача, здійснює лише сам позивач.
Розмір плати за приєднання об'єктів газоспоживання (газопостачання) замовників, яке не є стандартним приєднанням може визначатись сторонньою організацією, яка має відповідні дозвільні документи або газорозподільним підприємством, за вибором замовника. При цьому у разі розроблення проектно-кошторисної документації сторонньою організацією у будь-якому випадку замовник погоджує її в установленому порядку з газорозподільним підприємством, тобто в даному випадку з позивачем.
Відповідно до ч. 2 ст. 72 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин), плата за приєднання формується газотранспортним або газорозподільним підприємством згідно з порядком розрахунку плати за приєднання об'єктів замовників до газових мереж. Плата за приєднання об'єктів газоспоживання (газопостачання) замовників, яке не є стандартним приєднанням, визначається проектно-кошторисною документацією.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.