ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2026 року
м. Київ
справа №140/13040/24
адміністративне провадження № К/990/41881/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шарапи В.М.,
суддів Берназюка Я.О., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрол Контракт»
на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року (головуючий суддя Ксензюк А.Я.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року (головуючий суддя Іщук Л.П., судді Обрізко І.М., Судова-Хомюк Н.М.)
у справі №140/13040/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрол Контракт»
до Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області
про визнання протиправною та скасування постанови,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Петрол Контракт» (далі -ТОВ «Петрол Контракт») звернулося до суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення фінансової санкції на суб`єкта господарювання за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення від 10 жовтня 2024 року №05-01-27/05.
1.1. Позовні вимоги обґрунтовувало тим, що ГУ Держпродспоживслужби не мало права на проведення заходу державного нагляду (контролю), тому прийняте за його результатами рішення є протиправним. Крім того, позивачем не було вчинено жодних порушень статті 16 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення» від 22 вересня 2005 року № 2899-IV (далі - Закон № 2899-IV), а тому оскаржувана постанова, на думку позивача, є протиправною та підлягає скасуванню.
2. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року, у задоволенні позову відмовлено.
2.1. Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оформлення позивачем місця торгівлі тютюновими виробами з використанням кольорових елементів в місці їх продажу за адресою: м. Рівне, вул. Дубенська, 163а є відповідно до частини першої статті 16 Закону № 2899-IV рекламою та стимулюванням продажу тютюнових виробів. Вказане є підставою для застосування фінансових санкцій.
При цьому, суди виходили з того, що відповідачем дотримано процедуру проведення позапланової перевірки позивача.
3. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено наступні фактичні обставини:
3.1. 11 вересня 2024 року на підставі скарги фізичної особи від 09 вересня 2024 року щодо порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення на адресу відповідача надійшов лист від Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі по тексту - Держпродспоживслужба) від 11 вересня 2024 року №15.1.3-6/18874 з дорученням та наданням погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в частині додержання ТОВ «Петрол Контракт» законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення за адресою: м. Рівне, вул. Дубенська, 163а.
3.2. 12 вересня 2024 року відповідачем видано наказ «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю)» за №583-АГ та направлення на проведення перевірки від 20 вересня 2024 року №477 для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у позивача за адресою: вул. Дубенська, 163а, м. Рівне, Рівненська область.
3.3. Уповноважену на підставі довіреності від 19 вересня 2024 року №247 особу позивача повідомлено про причини та підстави проведення позапланової перевірки, ознайомлено зі скаргою, згодою Держпродспоживcлужби на проведення перевірки.
3.4. За результатами перевірки складено акт від 02 жовтня 2024 року №05-01-24/000005, в якому вказано такі порушення вимог законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення:
1) у місцях реалізації тютюнових виробів, поблизу каси, тобто реєстратора розрахункових операцій, на елементах торговельного обладнання, тобто, на оформлених місцях торгівлі, розміщено тютюнові вироби в асортименті, тобто, у місцях, у яких такі вироби реалізуються чи надаються споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, з використанням кольорових елементів (з використанням різноманітної гами кольорів), текстових елементів, графічних зображень та малюнків, фонових вставок, відмінних від кольору торговельного обладнання чи оформлення вітрини (блакитним кольором та білим кольором, та використанням інших кольорів, відмінних від фону, кольору обладнання), світлових приладів (підсвічування вітрини). Торговельне обладнання, оформлення вітрини, на яких розміщено тютюнові вироби, - мають чорний колір, що підтверджується фотографічними зображеннями, доданими до акту перевірки. Таке оформлення елементів обладнання, вітрини для тютюнових виробів на фоні, відмінному від фону обладнання, з використанням графічних зображень та малюнків, кольорових елементів, фонових вставок, відмінних від кольору торговельного обладнання чи оформлення вітрини, світлових приладів (підсвічування вітрини), свідчить про рекламу та стимулювання продажу тютюнових виробів, та привертає увагу споживачів до цих тютюнових виробів, що є порушенням абзаців першого і сьомого частини 1 статті 16 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення». Відповідно до абзаців першого і сьомого частини 1 статті 16 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення», забороняються будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, у тому числі: розміщення інформації про виробника тютюнових виробів та/або тютюнові вироби у місцях, у яких такі вироби реалізуються чи надаються споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, з використанням графічних зображень чи малюнків, кольорових елементів, фонових вставок, відмінних від кольору торговельного обладнання чи оформлення вітрини, рухомих світлових приладів, пристроїв для демонстрації відеороликів, крім одного плаката розміром не більше 40x30 см на одне місце торгівлі, в якому надається текстова інформація, надрукована шрифтом чорного кольору на білому фоні про наявні у продажу тютюнові вироби та ціни на них;
2). У місцях реалізації пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, поблизу каси, тобто реєстратора розрахункових операцій, на елементах торговельного обладнання - спеціалізованого обладнання, оформлених місць торгівлі, на яких здійснено викладку пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, на елементах торговельного обладнання розміщено пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тобто, у місцях, у яких пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння реалізуються чи надаються споживачеві, з використанням кольорових елементів (з використанням різноманітної гами кольорів), текстових елементів, графічних зображень та малюнків, фонових вставок, відмінних від кольору торговельного обладнання чи оформлення вітрини (блакитним кольором та білим кольором, та використанням інших кольорів, відмінних від фону, кольору обладнання; світлових приладів (підсвічування вітрини). Торговельне обладнання, оформлення вітрини, на яких розміщено пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, - мають чорний колір, що підтверджується фотографічними зображеннями, доданими до акту перевірки. Використання кольорових елементів, фонових вставок, відмінних від кольору торговельного обладнання чи оформлення вітрини, використання графічних зображень та малюнків, привертають увагу споживачів до цих товарів. Таке оформлення елементів обладнання, вітрини для пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, свідчить про рекламу та стимулювання продажу пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, що є порушенням абзаців першого і сьомого частини 1 статті 16-1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення». Відповідно до абзаців першого і сьомого частини 1 статті 16-1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення», забороняються реклама та стимулювання продажу пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, у тому числі: розміщення інформації про виробника пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та/або пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння у місцях, у яких такі пристрої реалізуються чи надаються споживачеві, з використанням графічних зображень чи малюнків (крім знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються такі пристрої), кольорових елементів, фонових вставок, відмінних від кольору торговельного обладнання чи оформлення вітрини, рухомих світлових приладів, пристроїв для демонстрації відеороликів.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.