Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 20.01.2015 року у справі №826/9523/14

Постанова ВАСУ від 20.01.2015 року у справі №826/9523/14

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 219

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"20" січня 2015 р. м. Київ К/800/50463/14 ,К/800/52405/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючої:Калашнікової О.В.суддів:Васильченко Н.В. Леонтович К.Г. секретар судового засідання:Антипенко В.В. за участю: представника відповідача:Константинова С.А., представника 3-ї особи:Федоренко О.Г розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційними скаргами Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва та Приватного підприємства "Озон" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 липня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року у справі за позовом Міністерства екології та природних ресурсів України до Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, третя особа: приватне підприємство "Озон" про визнання протиправним та скасування розпорядження,-

в с т а н о в и л а:

В липні 2014 року Міністерство екології та природних ресурсів України звернулось до суду із позовом до Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва про визнання протиправним та скасування розпорядження Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва «Про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування Міністерством екології та природних ресурсів України» №27 від 04.04.2014 р. (далі - Розпорядження №27).

Позовні вимоги мотивовано тим, що оскаржуване Розпорядження №27, яким зобов'язано Міністерство екології та природних ресурсів України скасувати наказ від 26.02.2014 року № 58 в частині анулювання ліцензії Приватному підприємству «Озон» (далі - ПП «Озон») від 12.12.2011 року на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання) є нормативно необґрунтованим та ухвалено з порушенням вимог Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» , Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України, затверджених указом Президента України №452/2011 від 13.04.2011 року та Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із здійсненням операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №434 від 04.11.2011 року.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 липня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року, позов задоволено: визнано протиправним та скасовано розпорядження Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва №27 від 04.04.2014 року «Про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування Міністерством екології та природних ресурсів України».

Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва та ПП "Озон" звернулись до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволені позову.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, позивачем проведено планову передвіку ПП «Озон», за результатами якої складено Акт планової перевірки додержання цим підприємством ліцензійних умова провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами №8/14 від 18.02.2014 року далі - Акт №8/14) та Акт про неможливість ліцензіата забезпечити виконання Ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської діяльності №8/14НВ від 18.02.2014 року (далі - Акт №8/14НВ).

В Акті №8/14 зазначено, що під час проведення перевірки позивачем виявлено ряд порушень, зокрема:

- не надано накази про призначення працівників; в штатному розкладі відсутні посади, якими передбачено безпосереднє поводження з небезпечними відходами;

- не призначено на керівні посади осіб, як мають відповідну вищу або професійно-технічну освіту в галузі екології;

- працівниками не отримано посвідчення про проходження навчання та перевірку знань нормативно-правових актів з охорони праці;

- відсутній план заходів щодо збирання і тимчасового зберігання небезпечних відходів в складських приміщеннях за класами небезпеки відходів, спеціальний паспорт, у якому зазначаються найменування та код відходів, їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів;

- складські приміщення не забезпечено засобами індивідуального захисту персоналу, який працює з небезпечними відходами; відсутність контейнерів металевих герметичних для збирання та зберігання небезпечних відходів;

- наявності автомобіля ГАЗ 33104 не встановлено;

- не надано свідоцтво про допуск транспортного засобу до перевезення небезпечних вантажів;

- не надано свідоцтва про страхування відповідальності на випадок настання негативних наслідків у разі здійснення операції з перевезення небезпечних відходів ;

- не надано поліс обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки.

Крім того, в Акті №8/14НВ зазначено наступні порушення:

- порушення п.3.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, затвердженими наказом Мінприроди №433 від 04.11.2011 року (далі - Ліцензійні умови №433) не призначено на керівні посади осіб, як мають відповідну вищу або професійно-технічну освіту в галузі екології;

- порушення 5.4.9 Порядку №434, зокрема, не надано накази на призначення працівників;

- порушення п.4.1 Ліцензійних умов №433, зокрема, не надано план заходів щодо збирання і тимчасового зберігання небезпечних відходів в складських приміщеннях за класами небезпеки відходів, спеціальний паспорт, у якому зазначаються найменування та код відходів, їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів; Порушення абз.3 п.4.2.1 Ліцензійних умов №433, зокрема, складські приміщення не забезпечено засобами індивідуального захисту персоналу, який працює з небезпечними відходами;

- порушення п.4.2.1 Ліцензійних умов №433, зокрема, відсутність контейнерів металевих герметичних для збирання та зберігання небезпечних відходів;

- не надано свідоцтво про допуск транспортного засобу до перевезення небезпечних вантажів;