Зміст:
Конституція України дозволяє розпоряджатися власністю на свій розсуд, використовувати, здавати в оренду, продавати, обмінювати на інше майно. Не є винятком укладення договорів зміни нерухомості: земельні ділянки, автомобілі, гаражі, будівлі, квартири.
Предметом договору обміну є окреме майно, яке має бути чітко визначене у договорі. Предметом договору обміну має бути майно, що перебуває у власності сторони на момент укладення договору.
Договір обміну є двостороннім, тобто обов'язковою є наявність двох сторін, кожна з яких є одночасно продавцем та покупцем майна; консенсуальним, оскільки вважається укладеним з досягнення сторонами згоди за всіма істотними умовами; і відплатним, тому що здійснюється передача майна, яке за своєю природою є певною платою за зобов'язаннями. У цій консультації розглянемо докладніше порядок укладання договору обміну земельної ділянки.
Відповідно до ст. 131 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава вправі набувати у власність земельні ділянки на підставі обміну, ренти, купівлі-продажу, дарування, успадкування, довічного утримання та інших цивільно-правових угод з урахуванням вимоги Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) та ЗКУ.
Чинний ЗКУ не містить заборони на вид товару, на який можуть обмінюватись земельні ділянки: лише на рівноцінні земельні ділянки або на будь-яке інше майно. Обмінювати земельну ділянку можна на будь-яку річ, яку узгодять сторони у договорі: це може бути нерухомість, гараж, автомобіль, квартира. Обмін ділянки на квартиру або обмін земельної ділянки на авто здійснюється за тією самою процедурою, що й обмін на земельну ділянку. Якщо предметом угоди виступає автомобіль, він повинен перебувати на обліку в МВС без обмежень і заборон, квартира також не має мати якихось обтяжень, не має бути заборгованостей зі сплати комунальних послуг.
Якщо речі, що обмінюються, не рівноцінні, то сторона-покупець зобов'язується доплатити різницю, щоб досягти рівноцінності ціни предметів, що обміняються. Ч. 3 ст. 715 ЦКУ передбачає, що договором обміну може бути встановлена доплата за товар більшої вартості, що обмінюється на товар меншої вартості. Крім цього, предметом договору обміну можуть бути не лише товари, а й послуги.
Користуйся консультацією: Як усунути перешкоду у користуванні земельною ділянкою
Щоб здійснити обмін земельної ділянки, потрібно укласти договір обміну земельної ділянки, який засвідчується нотаріально. Договір укладається відповідно до вимог ЦКУ у письмовій формі.
До договорів обміну застосовуються загальні положення про купівлю-продаж або інші договори, елементи яких містяться в договорі обміну, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Відповідно до статті 715 ЦКУ за договором обміну (бартеру) кожна зі сторін зобов'язується передати іншій стороні у власність один товар в обмін на інший товар.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.