Головна Блог Аналітична стаття Статті Нова редакція статті про відмивання доходів – нові ризики для бізнесу

Нова редакція статті про відмивання доходів – нові ризики для бізнесу

28.04.2020
Переглядів : 8134

Згадка назви вашої компанії у прив’язці до ст. 209 Кримінального кодексу – вірний шлях до проблем з банками та партнерами. А все тому, що ст. 209 карає за відмивання доходів.

28 квітня набрали чинності зміни до законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Всі обговорюють зміни у банківському компалєнсі, але не треба забувати і про кримінальні аспекти питання.

Читайте статтю: Маски-шоу стоп 3: завершение трилогии или продолжение следует?

Що це за злочин?

Для того, щоб зрозуміти сутність цього злочину, згадаємо історію міжнародного впровадження заходів щодо боротьби із відмиванням коштів. Наприкінці 80-х це питання частково було відображено в Конвенції ООН «Про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин» (діє в Україні з 27.11.1991). Однак у Конвенції йде мова виключно про відмивання коштів, які отримано від реалізації наркотиків.

Більш широке тлумачення поняття «відмивання» на міжнародному рівні відображено в Конвенції Ради Європи «Про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, та про фінансування тероризму» (діє в Україні з 01.06.2011).

Важливі моменти:

  1. Стаття 9 Конвенція говорить про «злочини з відмивання грошей», звертаючи увагу саме на умисне вчинення дія, пов’язаних із відмиванням коштів.
  2. Конвенція дає визначення поняття «предикатний злочин», тобто будь-який злочин, у результаті якого виникли доходи, що можуть стати предметом злочину, зазначеного в статті 9 цієї Конвенції.
  3. Ратифікуючи Конвенцію, Україна вказала, що буде застосовувати пункт 1 статті 9 тільки у випадках, коли за предикатний злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі.

Робимо висновок: Україна встановлює кримінальну відповідальність за відмивання коштів. Застосуванню такого виду відповідальності має передувати вчинення предикатного злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі.

Що змінилося у Кримінальному кодексі?

Тепер звернемось до ст. 209 КК України в новій та старій редакціях.

1 Редакція Закону № 430-IV від 16.01.2003 із відповідними змінами

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст