У житті часто трапляються ситуації, коли нам необхідно вчинити будь-яку дію, на яку або зовсім немає часу, або ж немає такої можливості. Тоді доводиться використовувати такий інструмент як довіреність. При цьому необхідно пам'ятати, що є два види довіреностей: проста письмова форма довіреності та нотаріальна довіреність. За допомогою інтернет-ресурсу Protocol розглянемо, в яких випадках потрібна довіреність, а також розберемося в питанні, коли потрібна нотаріальна довіреність.
Зміст:
Довіреність - це письмовий документ, яким ви уповноважуєте конкретну людину (представника) на вчинення певних дій від вашого імені. Також в довіреності вказується термін, на який вона видана, і чіткий перелік, який вказує конкретні повноваження вашого представника. У законодавстві питанню довіреності відведено цілий розділ № 17 Цивільного кодексу України, статті з 237 по 250.
Довіреність на іншу людину може знадобитися в абсолютно різних сферах нашого життя - це і отримання заробітної плати, отримання пенсії, стипендії, керування автомобілем, купівля або продаж квартири, представництво в суді, здача податкової звітності, оформлення різних документів в державних інстанціях і багато іншого. У той же час, відповідаючи на питання, в яких випадках потрібна довіреність, потрібно мати на увазі, що не можна за дорученням скласти заповіт. Не можна за дорученням укласти шлюб в РАЦСі - тут потрібна тільки особиста присутність. Те ж саме стосується і подачі заяви про розірвання шлюбу - навіть, якщо шлюб розривається через суд, більшість суддів відмовляють в прийомі позову, якщо він поданий представником, посилаючись в своїх рішеннях на відповідне положення Сімейного кодексу України. Взагалі, довіреність неможлива у всіх випадках, де необхідна особиста присутність, або ж коли особиста присутність пов'язана з володінням необхідними навичками або документами, видача яких закріплена за дозвільними органами. Так, наприклад, за дорученням можна дозволити володіння автомобілем, але не можна дозволити керування автомобілем, оскільки для управління потрібно отримати водійське посвідчення. Те ж саме відноситься до підприємницької діяльності - не можна займатися такою діяльністю на підставі довіреності, оскільки оформлення ФОП суто індивідуальне, не кажучи вже про всілякі ліцензії.
Якщо законодавство не забороняє в конкретній ситуації використовувати просту довіреність, то в цьому випадку не обов'язково друкувати текст довіреності на принтері, підійде і проста довіреність від руки. Єдина умова - текст повинен бути написаний розбірливо і не допускати двозначного тлумачення. Також потрібно мати на увазі, що проста довіреність також за бажанням може бути укладена в нотаріальній формі, а нотаріальна довіреність не може бути укладена в простій формі.
Користуйтеся консультацією: Исполнительная надпись нотариуса: что это, когда оно работает, а когда граничит с беззаконием
Нотаріальна довіреність, також як і проста довіреність може бути загальною і спеціальною. Загальна довіреність уповноважує представника на здійснення будь-яких угод, в той час як спеціальне доручення - це свого роду разова довіреність, яка втрачає свою силу після здійснення певних дій - наприклад, довіреність на укладення угоди купівлі-продажу нерухомості. Після укладення такої угоди доручення фактично втрачає свою силу.
Обов'язкове нотаріальне посвідчення довіреностей необхідне в наступних випадках:
Згадайте новину: Нотариусы смогут по-новому заверять документы - приказ Минюста 702/5
Окремо слід розповісти про популярний термін "генеральна довіреність" на автомобіль - насправді такого терміна, як "генеральна" в законодавстві України не існує. Оформляється звичайна довіреність на право володіння транспортним засобом. Що ж стосується передоручення, то воно можливе тільки, якщо така можливість передбачена договором, або первинною довіреністю. При цьому обов'язковою умовою є інформування довірителя про нового представника, і надання про нього всіх необхідних даних. Без такого інформування вся відповідальність за дії нового представника покладається на первинного представника.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.