Головна Блог Новини Чому курс євро так сильно впав, а долар зміцнився? І кому це вигідно?

Чому курс євро так сильно впав, а долар зміцнився? І кому це вигідно?

14.07.2022
Переглядів : 2072

Девальвація євро відбулася на тлі вкрай несприятливої енергетичної кризи, але експортерам з країн ЄС дуже вигідний перший за 20 років валютний паритет.

Такого не було 20 років! Востаннє паритет євро та долара, іншими словами - обмінний курс 1:1, фіксували восени 2002 року. З того часу єдина європейська валюта незмінно коштувала дорожче за грошову одиницю США. Так, у 2008-му, коли в Сполучених Штатах назрівала фінансова криза, за 1 євро давали 1 долар і майже 60 американських центів, потім котирування кілька років коливалися в діапазоні 1,30-1,50, а останніми роками вони перебували приблизно на рівні 1,15-1,25.

Війна в Україні - головна причина слабкості валюти євро?

У 2022-й пара двох головних на планеті резервних валют увійшла з курсом 1,14, проте після початку широкомасштабної війни Росії проти України євро з кінця лютого став швидко дешевшати. 8 липня обидві валюти вперше за два десятиліття майже зрівнялися у ціні, 11 липня ситуація повторилася. Паритет було зафіксовано вранці 12 липня. Після цього зміцнення грошової одиниці США цілком може продовжитись.

Прецедент вже є: з весни 2000 до осені 2002 спочатку безготівковий, а потім і готівковий євро коштував менше 1 долара, більше того, курс два роки поспіль під час біржових торгів падав до рівня 0,85-0,86 і одного разу навіть нижче 0,83.

Побачивши швидке зниження курсу євро в останні місяці, можна було б зробити висновок, що російська агресія і є головною причиною девальвації європейської валюти: міжнародні інвестори виводять свої активи в долари, тому що прямо в Європі йде широкомасштабна війна, Євросоюз оголосив безпрецедентні санкції проти РФ, рве традиційні зв'язки з російською економікою і зіткнувся з енергетичною, насамперед - газовою кризою, яка загрожує країнам ЄС рецесією.

Згадайте новину: Курс по 60 грн/$. Нацбанк попробовал отпустить гривну, но испугался последствий

Валютним ринком керують центральні банки та прибутковість держоблігацій

Однак якщо подивитися на графік котирувань валютної пари євро-долар за дещо триваліший термін, то чітко видно, що послідовне зниження почалося ще в першій половині 2021 року, коли курс був ще вищим за 1,22. Причиною цього тренду стали очікування учасників світового фінансового ринку, що глобальна інфляція, що наростає через наслідки пандемії, змусить Федеральну резервну систему США (ФРС) підвищувати процентні ставки раніше, швидше і радикальніше, ніж це готовий буде зробити Європейський центральний банк (ЄЦБ).

А підвищення центральними банками базових ставок веде до зростання доходності державних облігацій. США з їхнім величезним держборгом випускають велику кількість таких цінних паперів, і вони вважаються в усьому світі найнадійнішим інвестиційним активом.

Поки ФРС реалізовувала минулими роками політику "наддешевих грошей" з фактично нульовою базовою ставкою, американські держоблігації мали низьку прибутковість і були не дуже привабливими для інвесторів. Тому багато хто з них у пошуку більш прибуткових активів переводив долари в інші валюти. Перспектива підвищення ставки викликала перетікання капіталів назад у доларовий простір, і цей процес посилювався і прискорювався з осені 2021, чим більше ставало зрозуміло: через дедалі більшу інфляцію базову ставку в США доведеться підвищувати набагато рішучіше, ніж можна було подумати рік тому.

Згадайте новину: Курс буде зростати. Ворог заблокував в українських портах 22 мільйони тонн продовольства, – Президент Зеленський

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст