В повсякденному житті, мабуть, вже кожен знайомий з такими слідчими діями як обшук чи огляд місця події. Хтось, можливо, був присутній під час їх проведення, а дехто з нас переглянув значну кількість детективів чи перечитав низку публікацій ЗМІ про ці слідчі дії. Так, чи інакше, всі ми щось знаємо про обшук та огляд, а особливо обізнані з тим, що правоохоронці полюбляють вилучати чуже майно та часто не люблять його повертати власникам. Тому, скоріш за все, всіх хвилює питання щодо способів захисту свого майна під час проведення зазначених слідчих дій та його повернення у свою власність після їх закінчення.
Положення КПК України визначають тимчасово вилучене майно,як таке, що вилучається у підозрюваного або інших осіб, які являються власниками такого майна, що в свою чергу тягне за собою позбавлення їх майнових прав, а саме правомочностей володіння, користування та розпорядження цим майном до накладення на таке майно арешту або визначення його долі вироком суду.
До такого майна відносять документи, речі, грошові кошти, які використовувалися як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли його сліди, призначалися до схиляння особи для вчинення злочину, є предметом злочину чи одержані внаслідок вчинення такого злочину.
Кримінально-процесуальні норми передбачають такі випадки тимчасового вилучення майна:
В першу чергу обов’язково потрібно знати, що дії щодо захисту вашого майна слід здійснювати ще під час проведення зазначених слідчих дій.Такими діями можуть бути: фіксування порушень допущених учасниками обшуку чи огляду за допомогою відео-, аудіо- зйомки або внесення відповідного запису до протоколу огляду чи обшуку; контроль за внесенням слідчим чи прокурором до протоколу огляду чи обшуку детального переліку вилучених речей чи документів із детальним описом їх індивідуальних ознак; здійснення контролю за вилученням тільки того майна, яке чітко визначене в ухвалі слідчого судді; внесення зауважень до протоколу огляду чи обшуку щодо вилученого слідчим чи прокурором майна.
Звісно, бажано, щоб у вас був адвокат, який про все подбає, адже без правової допомоги за таких обставин дуже важко захистити свої права та, тим більше, свою власність. Фахівець, який не раз особисто брав участь у проведенні таких слідчих дій як обшук та огляд знає, як захистити ваше майно і здійснить всі необхідні дії, щоб його повернути без жодних проблем в майбутньому.
Зазвичай, на практиці,за правовим статусом вилученого майна вирізняють три основні групи:
Зважаючи на те до якої групи належить вилучене майно вчиняються і відповідні процесуальні дії щодо його повернення власнику відповідного майна.
Повернення арештованого майна або майна щодо якого подано клопотання про накладення арешту.
Кримінально-процесуальне законодавство України визначає, що арешт майна допускаєтьсяз метою забезпечення збереження речових доказів, спеціальної конфіскації, конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (задоволення цивільного позову), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Проаналізувавши практику по поверненню арештованого майна власнику можна дійти висновку, що найкращим варіантом є вчинення превентивних заходів по поверненню вилученого під час обшуку (огляду) майна щена стадії подання слідчим чи прокурором клопотання про накладення арешту на майно. Адже, якщо слідчий суддя не задовольнить клопотання слідчого про накладення арешту на вилучене майно, то таке майнонегайно повертається власникуабо протягом 72 годин (чи спливу іншого строку визначеного судом) у разі подання клопотання слідчим або прокурором без дотримання відповідних вимог положень КПК України.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.