Головна Блог Консультації від юристів Адміністративне затримання: нюанси, які треба знати

Адміністративне затримання: нюанси, які треба знати

Чи знаєте ви в яких випадках органи Національної Поліції мають право здійснювати адміністративне затримання щодо вас і на який термін? А які права ви маєте, якщо це станеться і як повинна проходити сама процедура затримання?

Якщо ви сподіваєтеся, що не потрапите в подібну ситуація, то це дуже ризикована позиція, адже стати об'єктом адмінзатримання не так вже й складно - достатньо здійснити адміністративне порушення і не мати при собі документів для складання адмінпротоколу. У зв'язку з цим ми рекомендуємо ознайомитися з наведеною нижче інформацією, щоб бути готовим діяти правильно для недопущення порушення ваших прав.

Зміст:

Що таке адміністративне затримання

За загальним правом, адміністративне затримання здійснюється щодо особи, яка вчинила адміністративне порушення. По суті це один із способів адміністративного примусу, який полягає в тимчасовому обмеженні вашої свободи пересування з метою забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Порядок адміністративного затримання регулюється, в основному, Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП). У цьому нормативно-правовому акті також визначено, які органи і в яких випадках мають право вас затримувати, на який термін, які права ви маєте як затриманий тощо.

Законодавчо встановлені підстави адміністративного затримання - стаття 260 КУпАП містить перелік цілей, для здійснення яких до вас може бути застосовано адміністративне затримання в разі вчинення вами адмінпорушення.

Отже, як підстави для затримання КУпАП визначає наступні цілі:

  • припинення адміністративного правопорушення, коли вичерпано інші заходи впливу;
  • встановлення вашої особистості;
  • складання протоколу про адміністративне правопорушення, якщо його неможливо скласти на місці вчинення адмінпорушення (у випадках, коли складання протоколу є обов'язковим);
  • забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення.

Користуйтеся консультацією: Види кримінальних правопорушень і різниця між ними

Також важливо розуміти хто має право вас затримати:

  • органи внутрішніх справ (Національної поліції);
  • органи прикордонної служби;
  • старша посадова особа воєнізованої охорони в місці розташування охоронюваного об'єкта;
  • посадові особи Військової служби правопорядку у Збройних Силах України;
  • органи Служби безпеки України;
  • посадові особи органів і установ виконання покарань та слідчих ізоляторів;
  • посадові особи, уповноважені на те Державною міграційною службою.

Наприклад, посадова особа з п.3 має право вас затримати, якщо ви робите правопорушення, пов'язане з посяганням на об'єкт, що охороняється, а з п.6 - якщо ви спробуєте таємно передати особі, яка утримується в слідчому ізоляторі, алкоголь або інші заборонені предмети. З повним переліком таких випадків можна ознайомитися тут: ст. 262 КУпАП.

Які права має затриманий

Вам, як затриманій особі, повинні бути роз'яснені ваші права, передбачені ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. Роз'яснення зобов'язана провести посадова особа, яка і здійснює таке адмін затримання.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст