Главная Блог Консультации от юристов Як платнику податків / інвестору спілкуватися з податковою?

Як платнику податків / інвестору спілкуватися з податковою?

14.09.2021
Просмотров : 2888

У багатьох інвесторів та платників податків після декларації своїх прибутків часто виникають питання, як спілкуватися з податковою службою і як коректно відповідати на її запити.

В першу чергу, потрібно знати всі підстави, коли податкова інспекція може зробити запит на надання певних документів. Податкові органи мають обов’язки та доволі вузький круг повноважень, регламентований податковим кодексом України. Працівники податкової служби не мають права приходити до платника податків у будь-який час и просити надати документи без чітких підстав. Іноді у вас можуть безпідставно запросити повний перелік документів, тим самим порушуючи норми правового законодавства.

У статті 73 Податкового кодексу України вказані всі підстави, згідно яких податкова служба має право звертатися до платника податків і робити запит на надання необхідних документів. Цей перелік дуже вичерпний, але можна виділити із нього основні підстави. Податкова служба повинна мати докази про порушення при заповненні податкової декларації або підстави для перевірки, до яких відносяться:

  • Заниження суми декламованого доходу;
  • Невчасна подача декларації про доходи;
  • Виявлення недостовірних даних у поданих платником податків доказів;
  • У випадку, коли податкова інспекція отримала офіційне повідомлення про те, що платник податків перевіряється у рамках якихось інших дій або подій;
  • Якщо перевірка відбувається у межах кримінального впровадження.

У своєму запиті податкова має вказати причину, через яку вона звернулася, у чому полягає вид порушення, якщо воно було виявлено, та запросити саме ті документи, яких не вистачає. Платник податків отримує лист, у якому повинен бути вказаний перелік статей податкового кодексу України. Далі, податкова вказує, що із декларації не розглядається повна інформація, і просить надати необхідні документи. Потрібно звернути увагу, наскільки були виконані вимоги, надані в податковому кодексі. Згідно статті 85 цього ж кодексу, податковим органам заборонено вимагати документи, які не передбачені даним кодексом.

Що стосується позапланової перевірки, то для її проведення також необхідні чіткі підстави. Однією із таких підстав є неподача запитуваних документів по завершенню 15 діб з того моменту, коли ви отримали запит податкових органів. Якщо платник податків відмовляється надавати запитувані документи або ігнорує запит, це може послужити підставою для проведення позапланової перевірки. Варто зауважити, що позапланова перевірка може бути назначена на конкретних підставах. Податкова служба повинна вказати, предмет чого буде перевірятися. Податкова інспекція не має права вимагати від платника податків документи, що підтверджують транзакції, які виходять за межі виявлених порушень.

Відповідати або ігнорувати?

Ігнорувати запит податкової служби недоцільно. Навіть, якщо запит сформовано із порушення ПКУ та/або в запиті не визначені підстави і не наданий повний перелік запитуваних документів (а саме так і буває найчастіше), краще надати обґрунтовану відповідь із своїми зауваженнями та додати до такої відповіді всі наявні у вас документи, які підтверджують внесені дані в податкову декларацію, яка і стала підставою запиту податковими органами.

Ігнорування запиту податкової та/або відмова у наданні документів може призвести до незворотних наслідків. Авжеж, платник податків може бути правим, авжеж його правоту можна бути довести в суді, але все то зайвий клопіт та витрати. Беззаперечно необхідно вказати податковим органам на той факт, що запит складений незрозуміло (вказати про всі недоліки запиту, запитати які саме документи бажає побачити податкова), але точно не ігнорувати. Надавати чи не надавати документи, які підтверджують внесені до податкової декларації дані – завжди залишається на вирішення платника податків. Нашим клієнтам ми рекомендуємо надати як можна більше документів в підтвердження правильності заповнення декларації та визначення сум, що підлягають до сплати в якості податків або не підлягають сплаті (податкові знижки, інше).

Тож, підсумуємо. Найвигідніший варіант для платника податків – надати відповідь податковій, звернути увагу на всі недоліки податкового запиту, запитати про конкретний перелік документів для пред’явлення податківцям, надати ті документи, які підтвердять факти, що внесені до податкової декларації платником податків.

Користуйтеся консультацією: Претензії до авіаперевізників та туроператорів

Чи потрібно доводити витрати / інвестиції?

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст