Главная Блог Аналитические статьи Статьи Вся правда про пенсії: податки, фонди та перерахунок

Вся правда про пенсії: податки, фонди та перерахунок

03.08.2015
Автор:
Просмотров : 2290

Про тонкощі оформлення виплат, чому призупинили індексацію пенсій, і яким буде недержавне пенсійне страхування, розповів перший заступник голови Пенсійного фонду Шамбір

ПОДАТКИ І ОБМЕЖЕННЯ. Багатьох читачів цікавило, коли припинять діяти запроваджені за останній час обмеження і податки на пенсії, зокрема, зменшення великих пенсій на 15%, стягнення 1,5% військового податку, а також питання індексації пенсій. Шамбір відповів на них так.

"Закон визначає, що обмеження на виплату пенсій працюючим пенсіонерам діє до кінця 2015 р. Що стосується військового збору, то Податковим кодексом визначено, що він діє до набрання чинності рішення Ради про завершення формування Збройних сил (тобто поки неясно, коли його скасують . – Авт.). Нинішній розмір максимальної пенсії (10 прожмінімумів (ПМ) для непрацездатних, або 9490 грн) був введений, так як внески до Пенсійного фонду беруться не з усієї зарплати, а тільки з суми 17 ПМ для працездатних (20706 грн). Для працівника, що має середньостатистичний страховий стаж (35-40 років. – Авт.), арифметично виходить близько 9,5 тис. грн, "підтверджених" сплаченими внесками", – пояснив Шамбір.

ПЕРЕРАХУНКУ НЕ БУДЕ. Цікавила людей та індексація пенсій: як, коли і на яких підставах її можна перерахувати. "Щороку 1 березня Пенсфонд повинен перераховувати пенсії не менш ніж на 20% зростання середньої зарплати за попередній рік. Нині перерахунок зупинений до поліпшення економічної ситуації в країні. Індексація пенсій цього року також не передбачена, за винятком зростання мінімальних пенсій з 1 грудня 2015 на 13% – до 1074 грн (замість 949 грн): це новий прожитковий мінімум для непрацездатних", – пояснюють в Пенсфонда.

Також з 1 січня цього року закінчився термін дії норми про вихід на пенсію жінок, що досягли 55 років за наявності страхового стажу не менше 30 років. "До цього року діяла норма, за якою це було можливо, але розмір пенсії зменшувався на 0,5% за кожен недопрацьований до "номінального" віку рік. Сьогодні пенсії призначаються жінкам після досягнення 57 років.

Також з 2016 року закінчиться термін дії норми, що дозволяє враховувати при розрахунку пенсії підтверджені документально заробітки (за будь-які 60 місяців підряд) до 1 липня 2000 року, бо з цієї дати почала діяти персоніфікована система обліку страхвнесків. Зараз у Раді розглядається питання про продовження цієї норми до 2022 р, так як багатьом пенсіонерам 1956-1965 р.н., які мали у 1985-1991 рр. хороші зарплати, вона ще може бути вигідною при розрахунку пенсій".

Користуйтесь консультацією: Процедура скорочення чисельності працівників

ЯК НАКОПИЧУЄМО НА ПЕНСІЮ. 31-річна Ірина Міщенко з Києва питала, чи може вона, поки не працює другий рівень пенсійного забезпечення (накопичувальні рахунки, на які відраховують кошти спільно роботодавець і працівник), добровільно робити накопичення в третій рівень – в один з недержавних пенсійних фондів (НПФ) , відраховуючи туди частину зарплати: "Які гарантії, що мої вкладення не пропадуть, що не знеціняться? У чому переваги НПФ перед внеском у банку, адже банк дає більш високі відсотки за депозитами, ніж НПФ за внесками?"

Як роз'яснив Микола Шамбір, НПФ працюють в Україні 10 років і більше 600 тисяч осіб (близько 5% від загальної кількості працюючих. – Авт.) мають там свої накопичення. "Ця система поки не розвинена, бо про неї мало знають, і люди побоюються, чи збережуться їхні гроші. Але недержавне пенсійне страхування – міжнародна практика, і НПФ, які працюють в Україні, мають прописані в законі гарантії збереження коштів вкладників. Якщо порівнювати банки та НПФ, то в банках вкладення короткострокові (до 1-2 років), а вкладення в НПФ – довгострокові (на десятки років), і відсоток, який дається на конкретний рік, не є визначальним.

При укладенні договору з НПФ можна вибрати одну з пенсійних програм: виплати протягом 10 років, 15 років або довічно рівними частинами", – говорить експерт.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст