Коментар до Постанови ВС від 13.09.2023 у справі №707/1298/22

Те, що під час воєнного стану майно громадян і суб’єктів господарювання може вилучатися на користь ЗСУ, факт доволі добре відомий. Ми про це неодноразово писали:

  • ОЗ вилучено на користь військової адміністрації: які наслідки з податку на прибуток?
  • Військово-транспортний обов’язок: як вилучається транспорт під час війни?
  • Вилучення орендованих ТЗ на користь військових.

Але випадки бувають різні, і дехто вважає, що вилучення було безпідставним або принаймні не оформленим як належить.

Зміст справи

29.06.2022 громадянин звернувся до суду з позовом до військової частини Нацгвардії України, обласної військової адміністрації, Нацполіції про визнання права власності на майно та його витребування.

Адже йому на праві власності належить автомобіль марки Volkswagen, який у квітні 2022 року він передав у користування іншій фізособі.

05.05.2022 ця фізособа повідомила власника ТЗ про те, що працівники відділу поліції ГУ НП спільно з представниками ТРО у нього безпідставно, із застосуванням сили, без пояснення будь-яких причин вилучили на користь військової частини Нацгвардії України цей ТЗ.

Не погоджуючись із вказаними діями, водій 05.02.2022 та 03.05.2022 звертався зі скаргою на спеціальну телефонну лінію «102».

Власник авто звернувся із запитом до командира військової частини Нацгвардії України, який повідомив, що цей ТЗ справді було примусово вилучено на користь військової частини Нацгвардії України, що підтверджується наданою водієві копією акта про примусове відчуження або вилучення майна від 01.05.2022.

Користуйтеся консультацією: 4 умови вилучення авто для воєнних потреб

Однак громадянин – власник ТЗ наполягає, що: