Главная Блог Аналитические статьи Статьи Укладаємо договір передачі права землекористування: на що звернути увагу фермерському господарству

Укладаємо договір передачі права землекористування: на що звернути увагу фермерському господарству

22.06.2023
Просмотров : 2537

Законодавчі зміни воєнного часу закріпили в земельне право доволі незвичний досі механізм – передачу права землекористування. Орендар, суборендар сільгоспділянки будь-якої форми власності може передати належне йому право оренди/суборенди іншій особі для використання ділянки за цільовим призначенням. За яких умов фермерським господарствам дозволено укладати договори про передачу права землекористування, які для цього потрібні підстави та за якою процедурою, – про це докладно розповімо у статті.

Обмеження та дія в часі

Можливість укладення договорів про передачу права землекористування відповідно до Закону від 24.03.2022 № 2145-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2145) обмежено в часі – це можна зробити лише під час дії воєнного стану.

Нагадаємо, що триваючий відповідно до Указу Президента від 18.05.2022 № 341/2022 воєнний стан продовжено до 23.08.2022. Тож поки що фермерське господарство (далі – ФГ) може укласти договір про передачу права землекористування до 23 серпня поточного року включно (звісно, якщо воєнний стан не буде продовжено і надалі).

Договір про передачу права землекористування не може бути поновлений, укладений на новий строк і припиняється зі спливом строку, на який його укладено.

Водночас, Закон № 2145 захищає осіб, яким передано право землекористування на цей строк, адже припинення чи скасування воєнного стану до спливу такого строку не є підставою для припинення дії договорів про передачу права землекористування та/або припинення права оренди, суборенди земельних ділянок, переданих на підставі таких договорів.

Після припинення або скасування воєнного стану в Україні або у відповідних окремих її місцевостях такі договори продовжують діяти, а відповідне право оренди, суборенди земельної ділянки вважається переданим до закінчення строку, на який воно передано.

Згадайте новину: Земельні відносини під час воєнного стану: на які землі поширюється дія Закону № 2145-IX

Лише для орендаря/суборендаря

Закон № 2145 передбачає, що землекористувач може передати своє право користування земельними ділянками сільгосппризначення усіх форм власності (пп. 9 розд. І). Це означає, що ФГ має право укласти договір про передачу права землекористування як щодо земель приватної власності, так і щодо державної та комунальної землі.

А от що має значення, так це правовий титул користування землею. Законом № 2145 закріплено, що лише орендарі та суборендарі земельних ділянок можуть передати належне їм право землекористування .

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст