Коментар до Постанови ВС від 14.12.2022, справа № 750/10938/15-ц
Нагадаємо, що працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов’язків.
Під терміном «працівники» розуміють осіб, які працюють за трудовими договорами (контрактами).
Коли ми говоримо про «матеріальну відповідальність», то йдеться про заподіяну з вини працівника роботодавцю (підприємству, установі, організації) шкоду у повному її розмірі.
Матеріальна відповідальність настає у випадках, зокрема, коли шкоду завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку.
Стягнення матеріальної шкоди може бути лише в межах одного року з дня виявлення заподіяної працівником шкоди. А як обчислити цей рік часу, як встановити день виявлення? На це питання надає відповідь суд у коментованому нами рішенні.
Вирок суду та розмір майнової шкоди
Отже, приклад із практики.
Фізособа працювала на посаді комерційного директора ТОВ. І її було визнано винною за ч. 5 ст. 191 ККУ «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем».
Вироком встановлено, що працюючи на посаді комерційного директора, у 2012 році ця особа заподіяла ТОВ шкоду в особливо великих розмірах за ч. 5 ст. 191 КК України, на загальну суму 444 001,14 грн. Вирок набрав сили 30.08.2015.