Главная Блог Аналитические статьи Статьи Сокращенное определение не дает оснований для проведения следственных действий

Сокращенное определение не дает оснований для проведения следственных действий

25.05.2018
Автор:
Просмотров : 1367

Пытаясь защитить бизнес, законодатель обязал стражей порядка придерживаться прав участников уголовного производства во время обыска. Но, по мнению адвокатов, предписаний оказалось маловато.

Очікування та реальність

У 2016 р. рада бізнес-омбудсмена презентувала звіт, присвячений аналізу проблеми зловживань повноваженнями з боку правоохоронних органів. У документі йшлося про те, що останні тиснуть на представників українського підприємництва, з тих чи інших причин утягнутих в орбіту кримінального процесу. На підтвердження сказаного у звіті зазначалося, що за вказаний період промисловці скаржилися на людей у мундирах 112 разів. Переважно — на безпідставність початку досудового розслідування, необґрунтованість відмови у відкритті кримінальних проваджень за скаргами підприємців, на затягування слідства тощо.

Аби захистити суб’єктів господарювання, законодавець унормував відносини правоохоронців і бізнесу, прийнявши закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» від 16.01.2017 №2213-VIII. Зміни внесені до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів, і стосуються вони регламентації проведення деяких слідчих дій, посилення судового контролю за дотриманням прав учасників провадження та відповідальності суб’єктів досудового розслідування за нехтування правами осіб, гарантованими Конституцією та міжнародними актами.

Від законодавчих новацій правова спільнота очікувала істотного зменшення кількості обшуків, а також якісної зміни змісту цієї слідчої дії, оскільки один із законодавчих приписів стосувався безперешкодного допуску сторони захисту як на сам обшук, так і до матеріалів справи, в якій розглядалося клопотання про нього.

Одначе практика поки що складається інакше. Про те, з якими реаліями довелося зіткнутися захисникам та їхнім клієнтам, адвокати поговорили під час засідання комітету з кримінального та кримінально-процесуального права Асоціації правників України «Застосування закону «Маски-шоу стоп».

Пользуйтесь консультацией: Несколько советов, как защитить свою компанию во время следственных действий

Скорочена ухвала

У ст.107 КПК йдеться про повну фіксацію судового засідання під час розгляду клопотань про обшук слідчим суддею. На думку партнера юридичної компанії Equity Тараса Пошиванюка, ця норма стала особливо цікавою для адвокатів, оскільки теоретично за відсутності фіксації можна було говорити про неналежність доказів, здобутих під час обшуку при розгляді справи по суті. Зокрема, у ч.6 ст.107 КПК прямо передбачено, що незастосування технічних засобів фіксування кримінального провадження у випадках, якщо воно є обов’язковим, тягне за собою недійсність відповідної процесуальної дії та отриманих унаслідок її вчинення результатів, за винятком випадків, якщо сторони не заперечують проти визнання такої дії та результатів її виконання чинними.

Проте на практиці виявляється, що через малу кількість слідчих суддів, їх надмірне навантаження та брак часу ухвали виносяться в скороченому вигляді. З них важко встановити, що стало підставою для проведення слідчих дій. Саме такі ухвали пред’являють правоохоронці, коли приходять на обшук. А от у матеріали справи підшивається повний текст.

Яким чином адвокат має консультувати свого клієнта з приводу дій під час отримання скороченої ухвали? На переконання Т.Пошиванюка, передусім слід сказати, що копія ухвали не дає права на проведення обшуку, оскільки не відповідає встановленим вимогам до судового рішення. Так, згідно зі ст.234 КПК рішення має бути вмотивованим і містити чітку вказівку на те, що саме є підставою для надання дозволу на обшук. З короткої ж ухвали підставу для обшуку неможливо зрозуміти навіть приблизно.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст