Главная Блог Аналитические статьи Статьи Скасування арешту майна при закритті кримінального провадження слідчим: проблемні питання

Скасування арешту майна при закритті кримінального провадження слідчим: проблемні питання

22.03.2017
Автор:
Просмотров : 10759

20 листопада 2012 року набрав чинності новий КПК, і з цього часу постійно триває напрацювання практики вирішення складних процесуальних питань при застуванні норм зазначеного закону. Одним із таких проблемних аспектів є скасування арешту на майно при закритті кримінального провадження слідчим.
Так, з багатьох спірних питань по застосуванню КПК здебільшого вже напрацьована судова та правоохоронна практика, але і наразі трапляються випадки неоднакового розуміння положень закону, що здебільшого викликано відсутністю чіткого та послідовного викладення кодифікованих правових норм.

Хто має право звертатись до суду з клопотанням про скасування арешту?

Так, положеннями ч. 1 ст. 174 КПК України визначено коло суб’єктів, які мають право на звернення до слідчого судді (суду) з клопотанням про скасування арешту з майна, до яких належать:
1) підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник,
2) інший власник або володілець майна,
3) представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження.

При цьому зазначено, що таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження – судом.

Користуйтесь консультацією: Если во время обыска у вас изъяли имущество. Инструкция действий.

Частиною 4 ст. 174 КПК України, визначено право суду на вирішення питання про скасування арешту майна за результатами розгляду кримінального провадження по суті.

Відповідно до частини 3 ст. 174 КПК України передбачено, що прокурор одночасно з винесенням постанови про закриття кримінального провадження скасовує арешт майна, якщо воно не підлягає спеціальній конфіскації.

Таким чином, правом на вирішення питання про скасування арешту майна закон наділяє слідчого суддю або суд, в залежності від стадії кримінального провадження, а також прокурора, але тільки у випадку закриття саме ним кримінального провадження.

Водночас, з наведених положень закону випливає, що хоча чинний КПК і наділяє слідчого правом на закриття кримінального провадження з визначених підстав, але при цьому не відносить до його повноважень вирішення питання про скасування арешту майна.

Отже, у випадку прийняття рішення про закриття кримінального провадження саме слідчим, арешт на майно особи, накладений під час досудового розслідування, залишається, що не влаштовує ані власника (володільця) майна, ані слідчого, якому необхідно вирішити питання про долю речових доказів.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст