Доки в Україні триває воєнний стан, журналісти працюють у нових для себе умовах: численні обмеження, особливості акредитації у зоні бойових дій, чіткі правила, як говорити і писати про війну та багато іншого.
Наприклад, нерідко у журналістів перевіряють телефони на блокпостах – раніше медійники стикалися з цим лише у зоні ООС. Військові чи силовики можуть не лише переглядати фото чи месенджери, а й переписати номер ІМЕІ. А знаючи його, за журналістом можна стежити.
ПРО ПРОБЛЕМУ
Ситуації, коли людина змушена показувати особисту інформацію, аби проїхати блокпост, траплялися ще у 2014-2015 роках.
Так, у травні 2016 році медіа повідомляли, що фіксерку українських та іноземних ЗМІ піддали допиту та списали з її телефону всю інформацію, зокрема і персональну.
Своєю чергою, мешканці тимчасово окупованих територій у 2019 році вважали, що на блокпостах при в’їзді на тимчасово окуповані території їхні телефони ставлять на прослуховування після того, як беруть ІМЕІ телефону.
Тобто телефон – доволі чутливий інструмент, і доступ до нього може мати непередбачувані наслідки для власника пристрою, особливо якщо йдеться про медійника.
ІМЕІ IS WATCHING YOU
З персональними даними, такими як фото, листування, контактні дані – загалом зрозуміло. А як щодо менш очевидних відомостей, доступ до яких може отримати третя особа, наприклад, номеру ІМЕІ?
ІМЕІ – це серійний 15-значний номер мобільного телефону, який встановлює завод-виробник. Щоб дізнатися ІМЕІ власного пристрою, достатньо ввести комбінацію *#06# на телефоні.
Цей номер є унікальним для кожного телефону, пристрій передає його у мережу оператора при підключенні. Таким чином телефон ідентифікується у мережі телефону, а з ним – і користувач. Ідентифікація відбувається через базові станції, кожна з яких має конкретну адресу та зону покриття.
Тож якщо до ІМЕІ “прив’язати” дані користувача пристрою: номер мобільного, ім’я людини, вид діяльності – отримаємо інструмент, аби відстежувати, де перебуває телефон (а з ним і власник).
Такий інструмент часто використовують слідчі в рамках кримінальних проваджень, зокрема під час проведення негласних слідчих дій. Стаття 268 КПК України дозволяє їм через суд отримувати дані про сеанси зв’язку, здійснені через певні базові станції – а отже, і про ІМЕІ пристроїв та номери телефонів. Детально про це розповіли журналісти видання “Тексти” у своєму матеріалі .
Водночас, якщо отриманим номером ІМЕІ користуються необгрунтовано – виникають ризики для медійників. У 2018 році, суд у справі про доступ до телефону журналістки Наталки Седлецької дозволив отримати від оператора дати, час та місце перебування телефону журналістки протягом 17 місяців у зоні дії певних базових станцій поблизу офісу НАБУ.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.