ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2015 року Справа № 904/7716/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіКорсака В.А., суддівДанилової М.В.(доповідача), Данилової Т.Б.за участю представників:позивача, відповідачане з'явились (про час та місце судового засідання повідомлено належним чином)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуДепартаменту економічного розвитку Дніпродзержинської міської радина постановуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.05.2015у справі № 904/7716/14 господарського суду Дніпропетровської областіза позовомДепартаменту економічного розвитку Дніпродзержинської міської радидоФізичної особи-підприємця ОСОБА_4простягнення 37 277 грн. 95 коп.
В С Т А Н О В И В :
Департамент економічного розвитку Дніпродзержинської міської ради звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про визнання укладеним договору від 04.07.2008 р. № 92 та про сплату коштів інвесторів, залучених на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпродзержинськ та про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 грошової суми у розмірі 37 277,95 грн., у зв'язку з невиконанням відповідачем своїх зобов'язань щодо участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту та відрахуванні на ці цілі коштів до відповідного місцевого бюджету (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 28.11.2014 р.)
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 16.12.2014 р. у даній справі (суддя Петренко Н.Е.), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.05.2015 р. (колегія суддів у складі головуючого судді Подобєд І.М., суддів Величко Н.Л., Іванова О.Г.), у задоволенні позовних вимог позивача відмовлено повністю.
Приймаючи судові рішення, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивач правомірно звернувся до суду з позовом щодо визнання спірного договору укладеним та стягнення з відповідача заборгованості, інфляційних втрат та 3% річних, однак, оскільки відповідачем була зроблена заява про застосування строку позовної давності, а позивачем не було заявлено клопотання про відновлення строку з зазначенням поважних причин щодо його пропуску, суди дійшли висновку про відмову у задоволенні позову у зв'язку зі спливом позовної давності.
При прийнятті рішення суди керувались, зокрема, нормами 173, 193, 218 Господарського кодексу України, ст.ст. 258, 260, 264 261, 267, 525, 526, 530, 599, 610, 629 Цивільного кодексу України.
Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, Департамент економічного розвитку Дніпродзержинської міської ради звернувся до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.05.2015 р. та рішення господарського суду Дніпропетровської області від 16.12.2014 р. скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, мотивуючи свої вимоги і доводи тим, що судами неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального та порушено норми процесуального права, що призвело до прийняття невірних рішень.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 06.07.2015 р. касаційну скаргу Департаменту економічного розвитку Дніпродзержинської міської ради прийнято до провадження та призначено до розгляду на 22.07.2015 р.
Сторони про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, проте, не скористались правом присутності своїх представників в судовому засіданні касаційної інстанції 22.07.2015 р.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради, розглянувши лист відповідача (вх. від 05.03.2007 р. №13-06/517), прийняв рішення №722 від 10.10.2007 р. "Про надання дозволу на будівництво торгово-офісного комплексу", яким дозволено відповідачу будівництво торгово-офісного центру за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до ч. 6 ст. 25 та ч. 3 ст. 27 Закону України "Про планування та забудову територій" (в редакції Закону України від 12.09.2006 р. №109-У, що була чинною на момент звернення позивача за отриманням дозволу на будівництво зазначеного об'єкта містобудування) було встановлено, що розмір коштів інвесторів, що залучаються на пайових засадах для упорядкування території комплексної забудови, визначається договорами між замовником та інвестором на підставі проектної документації; що вихідними даними можуть визначатись також вимоги до пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів; що граничний розмір коштів на розвиток відповідної інфраструктури та порядок його визначення встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно до рішення виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради від 25.07.2006 р. №447 "Про порядок залучення коштів інвесторів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Дніпродзержинська", замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта містобудування у населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту полягає у відрахуванні коштів до відповідного місцевого бюджету на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Так, вказаним рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради №447 від 25.07.2006 р., затверджено Порядок та умови розрахунку розміру коштів інвесторів, що залучатимуться на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпродзержинська (Додаток 1); затверджено Методику розрахунку розмірів коштів інвесторів, що залучатимуться на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпродзержинська (Додаток 2) та затверджено Зразок типового договору про сплату коштів інвесторів, що залучатимуться на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпродзержинськ (додаток 3).
Також вирішено, що Управлінню капітального будівництва міської ради (Понізов) на підставі даних управління головного архітектора міста міської ради (Бєлобородов) необхідно забезпечити розрахунок орієнтовної вартості об'єкта будівництва, враховуючи укрупнені показники вартості одиниці виміру відповідних об'єктів, визначених відповідно до нормативів (підпункти 1.1., 1.2., 1.3 пункту 1 та пункт 2 цього Рішення).
Крім того, вказаним рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради №447 від 25.07.2006 р. установлено, що після отримання дозволу на будівництво об'єкта містобудування інвестор одночасно з отриманням вихідних даних укладає договір про сплату залучених коштів інвесторів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста; Інвестору надається дозвіл на виконання будівельних робіт за наявності довідки головного управління економіки міської ради про сплату залучених коштів інвесторів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпродзержинськ (підпункти 4.1 та 4.2. пункту 4 цього Рішення).
Як було зазначено судами, 03.07.2008 р. відповідач звернувся до Департаменту економічного розвитку Дніпродзержинської міської ради для укладення договору про пайову участь та надав інформацію для розрахунку пайової участі на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпродзержинськ (письмове звернення до матеріалів справи не надано).
03.07.2008 р. головним архітектором міста надана Інформація для розрахунку пайової участі на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Дніпродзержинська забудовника ПП ОСОБА_4, який передбачає будівництво об'єкта торгово-офісного комплексу за адресою: АДРЕСА_1, у якій відзначена орієнтовна вартість будівництва 1 643 503 грн., виходячи із якої із застосуванням відповідних коефіцієнтів визначено розмір внеску в сумі 39 033,20 грн., оплата якого узгоджена за графіком: І платіж - до 04.07.2008 р. - 13 011,10 грн., ІІ платіж - до 15.02.2008 р. - 13 011,10 грн., останній платіж - до вводу в експлуатацію - ІV кв. 2009 року - 13 011,10 грн.
Судами встановлено, що 03.07.2008 р., відповідач за платіжним дорученням №113 перерахував на казначейський рахунок позивача суму 13 011,10 грн. із зазначенням платежу, як "пайова участь у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста під час здійснення будівництва торгово-офісного комплексу по АДРЕСА_1, згідно договору № 92".
Відповідно до затвердженого вказаним рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради №447 від 25.07.2006 р. Порядку та умов розрахунку розміру коштів інвесторів, що залучатимуться на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпродзержинськ, у разі сплати інвестором пайової участі частинами відповідно до графіка, що встановлюється договором на сплату пайової участі, довідка, підписана начальником управління про сплату пайової участі інвестора, видається після остаточної повної сплати пайової участі. При відсутності довідки управління про сплату пайової участі під час звернення до управління головного архітектора міста дозвіл на початок будівельних робіт не надається.
Проте, 07.07.2008 р. Дніпродзержинським регіональним відділом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області був виданий ПП ОСОБА_4. Дозвіл за № 48 на виконання будівельних робіт з будівництва торгово-офісного комплексу за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що 04.07.2008 р. він надав відповідачу для підписання проект договору №92 про сплату коштів інвесторів, залучених на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпродзержинськ.
Відповідно до умов п.3.1. проекту договору №92 від 04.07.2008 р., інвестор зобов'язаний сплатити пайову участь на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста в сумі 39 033,20 грн. відповідно до затвердженого графіка, а саме до 04.07.2008 р. - 13 011,10 грн., до 15.02.2009 р. - 13 011,10 грн., та IV кв. 2009 року - 13 011,00 грн.
У своїх поясненнях, позивач стверджував, що з моменту надання Виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради дозволу на будівництво об'єкту і оплатою пайової участі у розвитку міста та до середини 2011 року він не отримував договір від 04.07.2008 р. № 92.
Судами встановлено, що відповідачем договір від 04.07.2008 р. № 92 зі своєї сторони дійсно не було підписано.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.