Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 13.05.2015 року у справі №927/550/13

Постанова ВГСУ від 13.05.2015 року у справі №927/550/13

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 215

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2015 року Справа № 927/550/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Остапенка М.І.суддів Гончарука П.А. Стратієнко Л.В. (доповідач)за участі представників: позивача: відповідача: не з'явився ОСОБА_3розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_4на рішення та постановуГосподарського суду Чернігівської області від 30 травня 2013 року Київського апеляційного господарського суду від 25 березня 2015 рокуу справі№ 927/550/13за позовомфізичної особи - підприємця ОСОБА_5дофізичної особи - підприємця ОСОБА_4про стягнення 9 913,62 грн

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2013 р. позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості за договором поставки товару № 50 від 01.01.2012 у розмірі 9 913,62 грн, з яких 4 769,89 грн - основний борг, 4 769,89 грн - штраф, 354,76 грн - пеня, 19,08 грн - інфляційні втрати.

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 30.05.2013 (суддя - Кушнір І.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 25.03.2015 (головуючий - Хрипун О.О., судді - Корсакова Г.В., Станік С.Р.), позов задоволено.

Стягнуто з відповідача на користь позивача 4 769,89 грн основного боргу, 4 769,89 грн штрафу, 354,76 грн пені, 19,08 грн інфляційних втрат, 250,00 грн витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, а саме послуг адвоката, та судові витрати.

В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постановлені у справі судові рішення та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представника відповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається із матеріалів справи і встановлено судами, 01.01.2012 між ФОП ОСОБА_5 (постачальник) і ФОП ОСОБА_4 (покупець) було укладено договір поставки товару № 50, за умовами якого позивач зобов'язувався передати у власність відповідача товар, а відповідач - прийняти цей товар і сплатити грошову суму (ціну) згідно з накладних. Асортимент, кількість, ціна одиниці товару і загальна сума операції визначаються накладними, що є невід'ємною частиною цього договору.

Відповідно до п. 4.1. договору покупець розраховується за одержаний товар шляхом переказу грошових коштів в національній валюті протягом трьох банківських днів з моменту його постачання.

Договір розповсюджується на всі операції між сторонами протягом дії договору. Термін дії договору 12 місяців з 01.01.2012 по 31.12.2012 (п. п. 9.1. - 9.2. договору).

На виконання умов договору, позивач поставив відповідачу товар на загальну суму 4 769,89 грн, що підтверджується накладною № 9552 від 28.09.2012, однак відповідач, поставленого йому товару, не оплатив.

Статтями 525, 526 і 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами, а зобов'язання за ним має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Аналогічні приписи містить і ст. 193 ГК України.

Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Оскільки, в ході розгляду даного спору відповідач, в порядку визначеному ст. ст. 33, 34 ГПК України, доказів, що підтверджують факт виконання ним зобов'язань за договором щодо оплати не надав, що свідчить про порушення ним умов договору, а також вимог ст. ст. 525, 526 ЦК України та ст. 193 ГК України, то місцевий господарський суд, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, обґрунтовано задовольнили вимоги позивача про стягнення з відповідача 4 769,89 грн основного боргу.

Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України та ч. 1 ст. 230 ГК України неустойкою (штрафними санкціями) визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання (ч. 2 ст. 549 ЦК України). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 ЦК України).

При цьому, одночасне стягнення з учасника господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання за договором, штрафу та пені не суперечить ст. 61 Конституції України, оскільки згідно зі ст. 549 ЦК України пеня та штраф є формами неустойки, а відповідно до ст. 230 ГК України - видами штрафних санкцій, тобто не є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності. У межах одного виду відповідальності може застосовуватися різний набір санкцій.

За умовами п. п. 6.3. - 6.4. договору у разі прострочення сплати покупцем за договором, останній повинен сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. За прострочення платежу покупцем понад 10 робочих днів, сплачується у розмірі 100 % від неоплаченої суми.

У зв'язку із тим, що відповідач свої зобов'язання за договором щодо оплати поставленого товару не виконав, то господарські суди прийшли до правильного висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача 4 769,89 грн штрафу та 354,76 грн пені за період з 02.10.2012 по 31.03.2013.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, рішення господарських судів про стягнення з відповідача на користь позивача 19,08 грн інфляційних витрат є законними і обґрунтованими.

Також господарські суди прийшли до правомірного висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача 250,00 грн, що були сплачені останнім за послуги адвоката у справі (факт надання вказаних послуг позивачу у справі підтверджується наявними у матеріалах справи документами (а.с. 18-20)).

Щодо доводів відповідача в касаційні скарзі про відсутність будь-якого виконання сторонами, укладеного між ними договору, то ці доводи є безпідставними і були предметом розгляду апеляційного господарського суду, який прийшов до правильного висновку, що у 2012 році відповідач отримав товар за договором, частково його оплатив і частково повернув, що підтверджується наявними у матеріалах справи накладними (підписи на накладних візуально хоч і не схожі з підписом ФОП ОСОБА_4 на договорі № 50 від 01.01.2012, однак з урахуванням того, що вказані накладні містять штампи сторін, в тому числі і відповідача і, що поставлений позивачем товар за ними був оплачений відповідачем, то вони є належним доказом, що підтверджують поставку товару останньому) та копіями платіжних доручень, то відповідачем не було спростовано факту поставки товару і відповідно до вимог ст. ст. 33-34 ГПК України не доведено не виконання умов вказаного договору.

Інші посилання ФОП ОСОБА_4 в обґрунтування касаційної скарги також не підтверджуються матеріалами справи, спростовуються висновками судів та не доведені відповідно до вимог ст. 33 ГПК України.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст