Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 05.11.2014 року у справі №924/60/14

Постанова ВГСУ від 05.11.2014 року у справі №924/60/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 416

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2014 року Справа № 924/60/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Божок В.С.- головуючого, Костенко Т.Ф., Сибіги О.М.перевіривши матеріали касаційних скаргквартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці та заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівціна постановуРівненського апеляційного господарського суду від 03.09.2014у справігосподарського суду Хмельницької областіза позовомСлобідо-Кульчієвецької сільської радидо квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівцітретя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачавідділ Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької областітретя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаМіністерство оборони Україниза участю заступника військового прокурора Чернівецького гарнізонупрозобов'язання усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 10, 5842 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради шляхом знесення огорожів судовому засіданні взяли участь представники:від позивача:Мельник В.В. - дов. б/н від 09.01.2014; Нестеров Р.О. - сільський голова, посвідчення №1 від 17.12.2012;від відповідача:Чернушка С.І. - дов. №1547 від 17.12.2010; Червінський А.В. - начальник квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці;від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачаПшетаковський О.Л. - начальник відділу, посвідчення №52;від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаЧернушка С.І. - дов. №1547 від 17.12.2010; від Генеральної прокуратури УкраїниКоркішко В.М., старший прокурор відділу - посв. №027484 від 25.07.2014;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 15.07.2014 господарського суду Хмельницької області (судді: Виноградова В.В. - головуючий, Танасюк О.Є., Гладій С.В.) позовні вимоги задоволено. Зобов'язано Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 10,5842 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та знаходиться в межах координат поворотних точок: №1 (координати Х 5383356,73; координати Y 2308085,51), №2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87), №3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74), №4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76) шляхом знесення огорожі. Стягнуто з квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці на користь Слобідо-Кульчієвецької сільської ради 1218, 00 грн. судового збору.

Постановою від 03.09.2014 Рівненського апеляційного господарського суду (судді: Крейбух О.Г. - головуючий, Демянчук Ю.Г., Петухов М.Г.) рішення від 15.07.2014 господарського суду Хмельницької області залишено без змін.

Судові рішення мотивовані тим, що у Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці відсутні правові підстави та правовстановлюючі документи на користування спірною земельною ділянкою, яка належить до земель комунальної власності Слобідо-Кульчієвецької сільської ради площею 10, 5842 га.

Не погоджуючись з судовими рішеннями Квартирно-експлуатаційний відділ м.Чернівці звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою та просить їх скасувати і прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову, також з касаційною скаргою звернувся заступник військового прокурора Чернівецького гарнізону, який просить судові рішення скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Скаржники в касаційних скаргах посилаються на те, що будівлі та спірна земельна ділянка військового містечка №89 є державною власністю, закріплені за Міністерством оборони України та мають статус військового майна. Скаржники вказують, що господарськими судами попередніх інстанцій порушенні норми матеріального та процесуального права, зокрема, ст.15 Цивільного кодексу України; ст.ст. 6, 14 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних силах України"; Постанова Кабінету міністрів України №1282 від 29.08.2002 "Про затвердження Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних сил України"; ст.ст. 32, 33, 43 Господарського процесуального кодексу України.

Позивач у відзиві на касаційну скаргу просить залишити без змін рішення господарського суду Хмельницької області від 15.07.2014 та постанову Рівненського апеляційного господарського суду України від 03.09.2014, вказуючи, що відповідач не має правових підстав користуватися спірною земельною ділянкою.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним касаційні скарги задовольнити.

Відповідно ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно ч.1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Господарськими судами встановлено, що Кам'янець-Подільській КЕЧ району в 1978 році виданий Державний акт на право користування землею серії Б №041535 на земельну ділянку площею 339, 8 га з планом землекористування, який включав в себе земельну ділянку площею 283,3 га, 37 га та 19,5 га. Земельна ділянка площею 283,3 га межує із землями радгоспу "Кам'янець-Подільский".

Відповідно довідки галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 23.10.2009, яка міститься в матеріалах справи, розпорядженням начальника штабу Прикарпатського військового округу №15/1/1923 від 02.08.1996 з 01.10.1996 Кам'янець-Подільська КЕЧ району розформована. Фонди Кам'янець-Подільської КЕЧ району передані за актами в Тернопільську КЕЧ району та Чернівецьку КЕЧ району.

Відповідно ст. 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності. Навколо військових та інших оборонних об'єктів у разі необхідності створюються захисні, охоронні та інші зони з особливими умовами користування. Порядок використання земель оборони встановлюється законом. Особливості відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, встановлюються законом.

Статтею 1 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних силах України" встановлено, що військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку тощо.

Відповідно ст. 6 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних силах України" відчуження військового майна здійснюється Міністерством оборони України через уповноважені Кабінетом Міністрів України підприємства та організації, визначені ним за результатами тендеру, після його списання, за винятком майна, визначеного частиною другою цієї статті.

Рішення про відчуження військового майна, що є придатним для подальшого використання, але не знаходить застосування у повсякденній діяльності військ, надлишкового майна, а також цілісних майнових комплексів та іншого нерухомого майна приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства оборони України.

Відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1282 від 29.08.2002 "Про затвердження Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних сил" встановлено порядок вилучення військового майна з оперативного управління військових частин, закладів, установ та організацій Збройних сил і його безоплатної передачі до сфери управління центральних або місцевих органів виконавчої влади, інших органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядним установам і організаціям, які проводять свою діяльність в інтересах національної безпеки і оборони, та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ або у їх спільну власність.

Згідно п.п. 6 та 9 Положення "Про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1225 від 04.08.2000, облік військового майна ведеться з метою отримання даних про його наявність, втрату, нестачу, рух, вартість та якісний (технічний) стан, необхідних для організації матеріально-технічного забезпечення військових частин, встановлення належного контролю за умовами зберігання, доцільністю та ефективністю його використання (витрачання), а також з метою підготовки даних для складення облікових документів та державної статистичної звітності. Облік військового майна ведеться шляхом запису (відображення) в книгах (картках) обліку, інших матеріальних носіях інформації даних про кількість, якісний (технічний) стан, облікові та заводські номери, вартість (ціну) військового майна, а також про його рух, втрату та нестачу.

Відповідно вказаного Положення та "Керівництва з обліку озброєння, техніки, майна та інших матеріальних засобів у Збройних Силах СРСР", затвердженого наказом Міністра оборони СРСР № 260 у 1979 року, на кожний з об'єктів нерухомості військового містечка , в даному випадку військове містечко №89 заведено індивідуальну картку обліку будівлі (форма 400), та облік землі (форма 404, 405) які до теперішнього часу мають юридичну силу та не анульовані. Це пояснюється тим, що у військових частинах Збройних Сил України (а до проголошення незалежності України - у Збройних Силах СРСР) ведеться специфічний облік військових споруд, будівель та земельних ділянок до обліку яких місцеві органи влади, в тому числі бюро технічної інвентаризації, держземагенства не має ніякого відношення.

Згідно інвентаризаційної відомості на обліку КЕВ м. Чернівці знаходиться нерухоме майно військового містечка № 89 і земельна ділянка, на якій розміщено комплекс об'єктів нерухомості і споруд, що підтверджується індивідуальними картками обліку будівель і споруд зазначеного військового містечка та обліку земельної ділянки.

Господарськими судами також встановлено, що 23.07.2013 рішенням №3 Слобідо-Кульчієвецька сільська рада затвердила містобудівну документацію "Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області", відповідно якого спірна земельна ділянка належить до власності територіальної громади Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, тобто є комунальною.

За актом обстеження земельної ділянки від 16.10.2013, складеного представниками сільської ради, земельна ділянка, орієнтовною площею 10 га використовується Квартирно-експлуатаційним відділом м.Чернівці. Відповідно до земельно-кадастрової документації, земельна ділянка перебуває в межах с.Жовтневе і не відноситься до земель військового містечка №89. Рекомендовано виконавчому комітету Слобідо-Кульчієвецької сільської ради звернутися до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці з клопотанням щодо звільнення зайнятої земельної ділянки та повернення її до земель запасу сільської ради. На даному акті відсутній підпис керівника, або уповноваженого представника відповідача, а також відсутні відмітки про відмову від підпису, що є порушенням норм передбачених Порядком планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №132 від 25.02.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.03.2013 за №412/22944. Однак, господарськими судами це залишено поза увагою.

За твердженням скаржників факт перебування спірного майна у віданні Міністерства оборони України підтверджується тим, що відповідно постанови Кабінету Міністрів України № 311 від 05.11.1991, це майно не ввійшло в перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності). Доказів приналежності майна територіальній громаді Слобідо-Кульчієвецької сільської ради господарським судам не надано, однак господарськими судами це також залишено поза увагою та не досліджено.