Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 23.02.2016 року у справі №803/575/14

Постанова ВАСУ від 23.02.2016 року у справі №803/575/14

02.03.2017
Автор:
Просмотров : 201

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"23" лютого 2016 р. м. Київ К/800/45680/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого Кравцова О.В.,

суддів Єрьоміна А.В.,

Цуркана М.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної фінансової інспекції у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 серпня 2014 року у справі за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до Військової частини 1141 внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2014 року Державна фінансова інспекція у Волинській області (надалі - позивач) звернулася до суду з позовом до Військової частини 1141 внутрішніх військ МВС України (надалі - відповідач), в якому просила:

- виконати пункт 2 вимоги щодо відшкодування збитків завданих внаслідок завищення підрядником (ТзОВ «Оріон Будінвест 2») вартості виконаних робіт в загальній сумі 3234,31 грн., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи;

- виконати пункт 3 вимоги щодо відшкодування зайво компенсований військовослужбовцям та утриманий із грошового забезпечення податок з доходів фізичних осіб в загальній сумі 37352,68 грн., шляхом проведення відповідного перерахунку нарахованого податку з доходів фізичних осіб;

- виконати пункт 4 вимоги щодо відшкодування збитків спричинених покриттям у 2011-2013 роках за рахунок загального фонду кошторису видатків пов»язаних із наданням платних послуг перерахувати в дохід державного бюджету кошти в загальній сумі 411923,94 грн.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 серпня 2014 року, позов було задоволено частково. Зобов'язано військову частину 1141 повністю виконати пункти 2, 4 листа-вимоги Державної фінансової інспекції у Волинській області від 17.01.2014 року №03-080-14-14/286, а саме: пункт 2 - відшкодувати збитки завдані в/ч 1141 внаслідок завищення підрядником (ТзОВ «Оріон Будінвест 2») вартості виконаних робіт в загальній сумі 3234,31 грн., в тому числі, шляхом проведення претензійно-позовної роботи; в іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах шкоду у порядку та розмірах встановлених статтями 130-136 Кодексу законів про працю України; пункт 4 - для забезпечення відшкодування збитків спричинених покриттям у 2011-2013 роках за рахунок загального фонду кошторису видатків пов'язаних із наданням платних послуг перерахувати в дохід Державного бюджету України кошти в загальній сумі 411923,94 грн.; в іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах шкоду у порядку та розмірах встановлених статтями 130-136 Кодексу законів про працю України. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з даними рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій просить змінити постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року в частині відмови у задоволенні позову щодо виконання Військовою частиною № 1141 внутрішніх військ МВС України п. 3 вимоги від 17 січня 2014 року № 03-080-14-14/286, зобов'язати Військову частину № 1141 внутрішніх військ МВС України виконати п. 3 вимоги від 17 січня 2014 року № 03-080-14-14/286 та скасувати ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 серпня 2014 року.

Заслухавши суддю доповідача, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що на виконання пункту 1.1.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ у Волинській області на ІІІ квартал 2013 року було проведено планову ревізію в/ч 1141 за період з 01 липня 2011 року по 01 вересня 2013 року, якою виявлено ряд фінансових порушень та недоліків, що викладені у акті ревізії від 13 грудня 2013 року №080-23/21.

З метою усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, керуючись частиною сьомою статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позивачем направлено на адресу військової частини лист-вимогу від 17 січня 2014 року №03-080-14-14/286 щодо відшкодування та усунення виявлених порушень із встановленням терміну інформування до 16 лютого 2014 року.

Станом на 14 березня 2014 року пункти 2, 3, 4 листа-вимоги від 17 січня 2014 року №03-080-14-14/286 виконані не були.

Незгода з вищенаведеними обставинами, обумовила звернення позивача до суду з адміністративним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про те, що позивачем законно прийнято пункт 2 листа-вимоги Державної фінансової інспекції у Волинській області про відшкодувати збитків завдані в/ч 1141 внаслідок завищення підрядником (ТзОВ «Оріон Будінвест 2») вартості виконаних робіт в загальній сумі 3234,31 грн., в тому числі, шляхом проведення претензійно-позовної роботи; в іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах шкоду у порядку та розмірах встановлених статтями 130-136 Кодексу законів про працю України та пункт 4 - для забезпечення відшкодування збитків спричинених покриттям у 2011-2013 роках за рахунок загального фонду кошторису видатків пов'язаних із наданням платних послуг перерахувати в дохід Державного бюджету України кошти в загальній сумі 411923,94 грн.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з даним висновком судів попередніх інстанцій, враховуючи наступне.

Згідно із Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011, Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, та який входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (пункт 1 цього Положення).

Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).

Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Також Положенням установлено, що у разі якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, Держфінінспекція має право звернутися до суду в інтересах держави.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-ХІІ, (який чинний на момент правовідносин) згідно з якими органу державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.