ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2015 року м. Київ справа № 800/411/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Сороки М.О.,
суддів: Смоковича М.І.,
Горбатюка С.А.,
Стрелець Т.Г.,
Чумаченко Т.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Держави України в особі Президента України Порошенка Петра Олексійовича про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії -
встановив:
02.112015 ОСОБА_4 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить:
визнати протиправними дії та бездіяльність Держави України в особі Президента України Порошенка П.О. щодо виконання обов'язків, встановлених статтею 42 Конституції України та статтею 5 Закону України «Про захист прав споживачів» в частині збереження пільг для споживачів в оплаті судового збору при зверненні до суду за захистом прав споживачів;
зобов'язати Державу України в особі Президента України Порошенка П.О. ініціювати питання про відновлення пільг для споживачів в оплаті судового збору при зверненні до суду за захистом прав споживачів шляхом підготовки та направлення до Верховної Ради України законопроекту про внесення змін до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» № 484-VIII від 22.05.2015.
В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що Президент України Порошенко П.О. підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» № 484-VIII від 22.05.2015, яким статтю 5 Закону України «Про судовий збір» викладено у новій редакції, згідно з якою відсутня раніше встановлена пільга про звільнення споживачів від сплати судового збору у справах за позовом про захист прав споживачів. В зв'язку з тим, що у Законі України «Про захист прав споживачів» ця ж пільга є чинною, відповідачем штучно та умисно утворено розбіжності у застосуванні вказаних норм. За таких обставин вказував, що відвідач діяв у спосіб і порядок, не передбачений нормами Конституції та законів України, а тому просив визнати бездіяльність та дії протиправними та зобов'язати вчинити дії, спрямовані на відновлення становища, яке існувало до порушення, шляхом ініціювання внесення змін до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» № 484-VIII від 22.05.2015.
В судове засідання позивач не з'явився, просив суд розглянути справу за його відсутності.
У письмових запереченнях проти позову представник Президента України зазначила про необґрунтованість позовних вимог, оскільки при здійсненні передбачених статтею 93 Конституції України повноважень Президент України не виконує владних управлінських функцій, а реалізує свої повноваження щодо законодавчої діяльності. Просить у задоволенні позову відмовити.
Справа, відповідно до вимог частини четвертої статті 122, частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розглядається в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Згідно з вимогами частини 3 статті 42 Конституції України Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.
Частинами 1, 2 статті 5 Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що Держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.
Держава створює умови для здобуття споживачами потрібних знань з питань реалізації їх прав.
Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3674) визначено правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
За статтею 2 вказаного Закону платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим законом.
Серед суб'єктів, передбачених у пункті 7 частини першої статті 5 Закону № 3674, які звільняються від сплати судового збору, у редакції Закону № 629-VIII від 16.07.2015, визначені споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.