Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 19.05.2016 року у справі №813/1036/14

Постанова ВАСУ від 19.05.2016 року у справі №813/1036/14

11.02.2017
Автор:
Просмотров : 300

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" травня 2016 р. м. Київ К/800/24306/15

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),суддів:Маслія В. І., Черпіцької Л. Т.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної екологічної інспекції у Львівській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроль" до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправним і скасування припису,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агроль" звернулось до суду з позовом до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправним і скасування припису.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03 червня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення, якою позов задоволено: визнано протиправними та скасовано п.п. 5, 6, 10 Припису «Щодо дотримання вимог природного законодавства» № 754-02 від 16 серпня 2013 року про необхідність Товариству з обмеженою відповідальністю «Агроль» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами в атмосферне повітря, дозвіл на розміщення та ліміт на утворення відходів, які не зазначені у дозволі, та дозвіл на спеціальне користування надрами.

Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій ставить питання про його скасування та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

В запереченнях позивач просив залишити скаргу без задоволення.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню частково.

Суди встановили, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області в період з 05 серпня 2013 року по 12 серпня 2012 року проведено перевірку дотримання ТзОВ «Агроль» вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних та земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, про що складено відповідний акт № 1453/02/1733.

Даний акт підписано інспектором з охорони праці із зазначенням того, що зауваження будуть викладені на окремому аркуші.

В акті перевірки зазначено, що видобування води ТзОВ «Агроль» за період з 01 квітня 2013 року по 05 серпень 2013 року здійснювалося з власної свердловини № 1.

Згідно звіту форми 2-ТП за перше півріччя 2013 року підприємство використало на сільськогосподарське водопостачання 0,950 м куб. без спеціального дозвільного документа (дозволу на користування надрами (підземні води), що є порушенням ст. ст. 16, 19, 21, 23 Кодексу України «Про надра».

Крім того, в акті перевірки вказано, що в ході виробничої та господарської діяльності на підприємстві утворюються такі відходи, як відпрацьовані люмінесцентні лампи, відпрацьовані мастила, брухт та відходи чорних металів, тверді побутові відходи, птиця свійська здохла, курячий послід з підстилкою, тара картонна. Водночас, паспорти на відходи представлено лише на відпрацьовані люмінесцентні лампи, тверді побутові відходи, птицю свійську здохлу, тару картонну.

Дозволи на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів також представлено лише на відпрацьовані люмінесцентні лампи, тверді побутові відходи, птицю свійську здохлу, тару картонну, що є порушенням ст. ст. 32, 33 Закону України "Про відходи".

Крім того, перевіркою встановлено, що на підприємстві проводяться роботи по електричному зварюванню, а в курниках наявні два вентилятори для видуву повітря з приміщення та вентиляційні отвори на даху в кількості 8 одиниць. Під час проведення перевірки не представлено інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, що необхідні для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, сам дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викиду. За твердженням відповідача ТзОВ «Агроль» порушено ст. ст. 7, 10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», постанову Кабінету Міністрів України № 302 від 13 березня 2002 року.

За наслідками вказаної перевірки державним інспектором Зіник Н. Д. складено припис від 16 серпня 2013 року № 754-02 щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, пунктом 5 якого ТзОВ «Агроль» зобов'язано на основі інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами в атмосферне повітря; пунктом 6 зобов'язано отримати дозвіл на розміщення та ліміт на утворення та розміщення відходів, які не зазначені у дозволі; пунктом 10 зобов'язано отримати спеціальний дозвіл на користування надрами.

Не погодившись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржувані пункти припису винесені з врахуванням законодавства чинного на момент проведення перевірки діяльності ТзОВ "Агроль", на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Апеляційний суд дійшов протилежного висновку, тому позов задовольнив.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції в частині відсутності у позивача зобов'язання отримати спеціальний дозвіл на користування надрами.

Усуваючи розбіжності у застосуванні касаційним судом норм матеріального права, колегія суддів Верховного Суду України виходила із такого (постанова від 13 жовтня 2015 року, справа № 21-2828а15).

Відповідно до пункту 2 статті 3 ВК України підземні води та джерела належать до водного фонду України, а згідно зі статтею 5 Кодексу України про надра вони є частиною надр (є корисними копалинами загальнодержавного значення відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827).

Стаття 2 ВК України містить посилання на гірничі відносини, які виникають під час користування водними об'єктами та регулюються відповідним законодавством України.

Тобто прісні підземні води - це природний ресурс із подвійним правовим режимом, а тому, використовуючи підземні води, слід керуватися і водним законодавством, і законодавством про надра.