ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" лютого 2017 р. м. Київ К/800/26984/14
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого: Штульман І.В. (доповідач),
суддів: Стародуба О.П.,
Швеця В.В.,
при секретарі: Борілло Ю.В.,
за участю: позивача та його представника, а також представників відповідачів,-
розглянувши в порядку касаційного провадження у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Солом'янського районного суду міста Києва від 4 листопада 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року, -
встановив:
У серпні 2013 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Солом'янського районного суду міста Києва від 4 листопада 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та Київського міського військового комісаріату щодо відмови позивачеві в перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням збільшення премії. Зобов'язано Київський міський військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві довідку про грошове забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням перерахованого розміру премії: з 25 січня 2013 року - 40% грошового забезпечення, з 1 березня 2013 року - 45% грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перерахувати та виплатити позивачеві пенсію з урахуванням підвищення розміру премії: з 25 січня 2013 року - 40% грошового забезпечення, з 1 березня 2013 року - 45% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати постанову Солом'янського районного суду міста Києва від 4 листопада 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Представник позивача подав заперечення на зазначену касаційну скаргу, просить таку залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, вислухавши пояснення позивача, його представника та представників відповідачів, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи і застосування судами попередніх інстанцій норм права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 з 10 листопада 2005 року отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві.
Позивач, посилаючись на зміну Міністром оборони України своїми наказами з 1 листопада 2010 року розміру премії для відповідних категорій військовослужбовців, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 25 липня 2013 року № 18174/12/Г-1726 Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві повідомило ОСОБА_2 про відсутність правових підстав для проведення йому перерахунку пенсії.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що згідно з наказами Міністра оборони України від 22 липня 2010 року № 380 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік», від 5 листопада 2010 року № 576 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22 липня 2010 року № 380» (далі - накази №№ 380, 576 відповідно), і від 28 січня 2011 року № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» (далі - наказ № 50) зі змінами, внесеними наказами Міністра оборони України від 17 червня 2011 року № 338 та від 25 червня 2011 року № 355 (далі - накази №№ 338, 355 відповідно), від 26 лютого 2013 року № 145 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2013 рік» (далі - наказ № 145) з 1 листопада 2010 року введені збільшені граничні розміри премії для відповідних категорій військовослужбовців, у зв'язку з чим розмір грошового забезпечення військовослужбовців було збільшено, що в свою чергу є підставою для проведення позивачеві перерахунку пенсії.
Так, відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.
За цією нормою права підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Міністру оборони України надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5 зазначеної постанови).
На виконання вказаної постанови наказами №№ 380, 50, 145 зі змінами, внесеними наказами №№ 576, 338, 355 відповідно, встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010, 2011, 2013 роках.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено, зокрема, зазначеними вище наказами, носить тимчасовий та індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки, її виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у відповідних роках. Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.