Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 17.06.2020 року у справі №820/722/17

Ухвала КАС ВП від 17.06.2020 року у справі №820/722/17

21.10.2020
Автор:
Просмотров : 78

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 червня 2020 року

Київ

справа №820/722/17

адміністративне провадження №К/9901/40541/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Пасічник С.С.,

суддів: Васильєвої І.А., Юрченко В.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду у складі судді Мар`єнко Л.М. від 20 липня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: головуючого судді Старосуда М.І., суддів Лях О.П., Яковенка М.М. від 04 жовтня 2017 року у справі за позовом Головного управління ДПС у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМ-ФОР» про накладення арешту на кошти та зупинення видаткових операцій,

В С Т А Н О В И В:

У лютому 2017 року Головне управління ДФС у Харківській області (правонаступник - Головне управління ДПС у Харківській області; далі - позивач, Управління) звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМ-ФОР» (далі - відповідач, Товариство), в якому просило накласти арешт на кошти, які перебувають на рахунках Товариства, відкритих в банківських установах, та зупинити видаткові операції на таких рахунках.

Обґрунтовуючи позовну заяву, зазначило, що Товариство не допустило працівників податкового органу до проведення документальної планової виїзної перевірки, що у відповідності до статті 94 Податкового кодексу України (далі - ПК України) є підставою для накладення арешту на кошти, які перебувають на рахунках Товариства, відкритих в банківських установах, шляхом зупинення видаткових операцій на таких рахунках.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 20 липня 2017 року, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2017 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановлені у справі судові рішення вмотивовані тим, що адміністративний арешт майна платника податків накладається за рішенням керівника (заступника) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має перевірити суд. З посиланням на положення пункту 94.10 статті 94 ПК України суди вказали, що на час вирішення спору по суті минули встановлені законом 96 годин, протягом яких обґрунтованість адміністративного арешту має бути перевірена судом, у зв`язку з чим умовний адміністративний арешт майна Товариства, застосований згідно з рішенням заступника начальника Управління від 16 лютого 2017 року, припинено згідно із законом. За висновком судів першої та апеляційної інстанцій арешт коштів на рахунках платника податків є складової загального арешту майна і відрізняється виключно процедурою застосування. Тому зупинення операцій на рахунках платника податків (арешт коштів) можливе лише у разі дії адміністративного арешту майна, застосованого відповідно до пункту 94.2 статті 94 ПК України.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування ними норм матеріального права та порушення процесуальних норм, просив їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

Посилаючись на положення ПК України, зокрема його підпункт 94.2.3 пункту 94.2, пункт 94.10 статті 94, фактично наводить обставини, які, на його думку, свідчать про наявність підстав для арешту коштів платника податків, який, будучи завчасно повідомленим про проведення перевірки, не допустив уповноважених представників контролюючого органу до її проведення, що зафіксовано відповідним актом.

Відповідач не реалізував процесуальне право подати заперечення (відзив) на касаційну скаргу.

Справа передана до Верховного Суду, як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, касаційний суд виходить з наступного.

Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання на I квартал 2017 року 02 лютого 2017 року начальником Управління прийнято рішення про проведення з 14 лютого 2017 року документальної планової виїзної перевірки Товариства (код ЄДРПОУ 33337750) за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2016 року тривалістю 20 робочих днів, яке оформлене наказом №215.

На підставі вказаного наказу та направлень на проведення перевірки посадовими особами контролюючого органу здійснено вихід за адресою Товариства для проведення планової виїзної перевірки.

Товариство відмовило у допуску уповноважених осіб контролюючого органу до перевірки, про що ними було складено відповідний акт від 14 лютого 2017 року №136/20-40-14-02-07/33337750.

За результатами розгляду звернення управління аудиту заступником начальником Управління на підставі положень підпункту 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 ПК України прийнято рішення від 16 лютого 2017 року про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків - Товариства (код ЄДРПОУ 33337750), що перебуває (розміщене, зберігається) за адресою: 62370, Харківська область, Дергачівський район, смт. Солоницівка, вул. Бєлгородська, 5.

У зв`язку з наведеним Управління звернулось до суду з поданням про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків Товариства, однак ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2017 року по справі №820/740/17 закрито провадження у справі з підстав наявності спору про право.

В свою чергу Товариство, не погодившись з рішенням про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків від 16 лютого 2017 року, подало до Харківського окружного адміністративного суду позовну заяву про його скасування й ухвалою цього суду від 23 лютого 2017 року відкрито провадження у справі №820/777/17. За результатами розгляду вказаної справи постановою Харківського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2017 року, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2017 року, у задоволенні адміністративного позову Товариства відмовлено.

16 лютого 2017 року Управління звернулося до суду із цим позовом про застосування до Товариства адміністративного арешту коштів, які перебувають на рахунках, відкритих в банківських установах, шляхом зупинення видаткових операцій на таких рахунках. Підставою позову стала відмова платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу до перевірки, яка, на думку позивача, призначена відповідно до вимог закону і недопуск контролюючого органу до її проведення є необґрунтованим.

Загальна процедура і підстави застосування адміністративного арешту контролюючими органами визначені статтею 94 ПК України.

Визначення адміністративного арешту як виняткового способу забезпечення виконання обов`язків платника податків, наведене в пункті 94.1 статті 94 ПК України, за своїм змістом однаково охоплює як арешт коштів, так і арешт іншого майна.

Згідно з пунктом 94.4 статті 94 ПК України арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст