Главная Блог Аналитические статьи Статьи Фраудаторні правочини або «Впіймай мене, якщо зможеш»

Фраудаторні правочини або «Впіймай мене, якщо зможеш»

07.09.2023
Просмотров : 2733
Одним із обов’язкових елементів верховенства права, закріпленого в статті 8 Конституції України, є доступ до правосуддя.

У свою чергу ефективність доступу до правосуддя напряму залежить від виконання рішень органів судової влади. Без виконання рішень правосуддя має виключно декларативний характер та не має жодного економічного сенсу.

На жаль, в Україні склалося негативне явище ухилення від виконання судових рішень.

Досить часто клієнт виграє судову справу та отримує остаточне судове рішення на свою користь, однак не може виконати його. Кредитор подає судове рішення до примусового виконання, відкриває виконавче провадження, однак приватний або державний виконавець розводять руками та не можуть стягнути борг, оскільки боржник вже «пустий» (не має майна) та перереєстрував право власності на квартиру, авто та інші цінні речі на родичів чи інших пов’язаних суб’єктів.

Зазвичай на цьому етапі стягнення заборгованості, де факто, зупиняється, оскільки провадження в справі про банкрутство є довготривалою та дорогою процедурою, а перспективи кримінального провадження за статтею 219 Кримінального кодексу України (доведення до банкрутства) сумнівні.

У цьому випадку згадується притча, яку розповів лауреат премії «Оскар» Крістофер Вокен у чудовому фільмі «Впіймай мене, якщо зможеш», граючи роль батька відомого американського шахрая Френка Ебігнейла:

«Дві маленькі мишки впали у відро з молоком. Перша мишка підняла лапки та втопилася. Друга мишка не змирилася. Вона боролася за своє життя. З молока вона збила масло, відштовхнулася та нарешті вибралася назовні. Панове, я друга мишка!».

Панове, ми також пропонуємо Вам побути другою мишкою та поборотися за виконання свого судового рішення!

Тим більше, що ефективний юридичний інструментарій для цього все ж наявний – це визнання недійсним фраудаторного правочину!

Аналізуйте судовий акт: Будь-який правочин, вчинений боржником у період настання у нього зобов`язання із погашення заборгованості, має ставитися під сумнів у частині його добросовісності та набуває ознак фраудаторного правочину. (ВС КЦС, справа № 127/13995/21 від 08.03.2023 р.)

Що ж це таке - фраудаторний правочин?

Законодавчого визначення зазначеного поняття немає, однак з огляду на судову практику під фраудаторним правочином зазвичай мають на увазі правочин, який вчинений боржником на шкоду кредитору, а саме з метою ухилення від виконання судового рішення.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст