Главная Блог Аналитические статьи Статьи Чи існує в Україні державна програма захисту свідка або потерпілого за аналогією відповідного інституту США?

Чи існує в Україні державна програма захисту свідка або потерпілого за аналогією відповідного інституту США?

28.01.2018
Просмотров : 8795

Фахівцям в галузі права дуже добре відомо про існування інституту державного особистого захисту свідка в кримінальному провадженні, яка на протязі багатьох роках застосовується в США. Пересічні громадяни знайомі із вказаною системою державного забезпечення захисту певних громадян з чисельних фільмів або детективної літератури.

Корисність такого піклування з боку держави важко переоцінити. З одного боку, конкретна особа сприяє правосуддю, оскільки впевненість в тому, що її показання не призведуть до подальшого переслідування придає її активності в кримінальному провадженні. З іншого боку, це викликає довіру до влади та держави як гаранту захисту безпеки людини.

А чи є щось подібне у нас? Ні для кого не є тайною, що в нашій державі багато випадків, коли життя або фізичне здоров’я особи залежить чи буде він або ні брати участь у конкретному кримінальному провадженню.

Виявляється, ще в 1993 році Верховна Рада прийняла Закон України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві».

На превеликий жаль даний закон маловідомий, проте він практично ідентичний американській системі державного захисту свідків.

Так, вказаний закон передбачає захист осіб які беруть участь у кримінальному
судочинстві, тобто у виявленні, попередженні, припиненні, розкритті або розслідуванні кримінальних правопорушень, а також у судовому розгляді кримінальних проваджень.

Такий спосіб захисту може призначатись слідчим, прокурором або судом, (передбачено й вирішення такого питання й слідчим суддею).

До заходів безпеки відповідно до вказаного закону відносяться та можуть бути застосовані:

а) особиста охорона, охорона житла і майна;
видача спеціальних засобів індивідуального захисту і сповіщення про небезпеку;

в) використання технічних засобів контролю і прослуховування телефонних та інших переговорів, візуальне спостереження;
г) заміна документів та зміна зовнішності;

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст