Головна Блог Новини Звільнення із застосуванням засобів дистанційного зв’язку чи можливо це? Чи законно це?

Звільнення із застосуванням засобів дистанційного зв’язку чи можливо це? Чи законно це?

25.05.2022
Переглядів : 2126

Питання у сфері трудового права – одні із найбільш запитуваних громадянами за безкоштовним телефонним номером системи надання безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Враховуючи теперішні реалії –воєнний стан, збільшилась кількість питань щодо підстав та порядку звільнення працівників, у тому числі дистанційно. Все частіше до консультантів контактного центру системи надання безоплатної правової допомоги надходять питання, на кшталт: «Чи можуть мене звільнити за заявою, яку я направив на електронну пошту, вайбер, чи інший месенджер?». З іншого боку, роботодавців може цікавити, чи є можливість направити наказ про звільнення у порядку електронного листування. Саме про ці питання та дотичні до них і піде далі мова. Розповідає фахівчиня Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області Яна Кравець.

Враховуючи зміни у трудовому законодавстві у зв’язку з прийняттям Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон), до трудових відносин між роботодавцем та працівником відтепер застосовуються певні новації.

Звільнення як і в довоєнний час може відбуватися шляхом:

  • розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника (стаття 38 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП);
  • за угодою сторін (пункт 1 частини першої статті 36 КЗпП);
  • у зв’язку із закінченням строку дії трудового договору (пункт 2 частини першої статті 36 КЗпП);
  • розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у випадку змін в організації виробництва і праці (пункт 1 частини першої статті 40 КЗпП).

Розірвати трудовий договір за власною ініціативою працівник може без двотижневого строку попередження за винятком примусового залучення до суспільно-корисних робіт в умовах воєнного стану, а також якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах, віднесених до критичної інфраструктури у зв’язку з веденням бойових дій в районах, у яких розташоване підприємство, установа, організація, та загрозою для життя і здоров’я.

Звертаємо увагу, що під час дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У такому випадку датою звільнення є перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або перший робочий день після закінчення відпустки.

На період дії воєнного стану вимога щодо розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця за попередньою згодою виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника), визначена статтею 43 КЗпП, не застосовується, крім звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.

Згадайте новину: Як повинні зберігатися трудові книжки під час війни та чи потрібно їх роздавати на руки

Чи є можливість приймати заяви про звільнення із застосування електронних комунікацій?

Відповідно до частини третьої статті 29 КЗпП ознайомлення працівників з наказами (розпорядженнями), повідомленнями, іншими документами роботодавця щодо їхніх прав та обов’язків допускається з використанням визначених у трудовому договорі засобів електронного зв’язку. У такому разі підтвердженням ознайомлення вважається факт обміну відповідними електронними документами між роботодавцем та працівником.

До прикладу, процедура обміну документами може відбуватися наступним чином:

  • працівник має кваліфікований електронний підпис (КЕП), яким підписує будь-яку заяву, в тому числі про звільнення та надсилає її роботодавцю;
  • у відповідь – роботодавець надсилає працівнику наказ, підписаний, у тому числі з використанням КЕП.

Однак, варто враховувати, що така процедура оформлення трудових відносин має бути чітко врегулювана відповідними актами підприємства, установи, організації.

Згадайте новину: Призупинення дії трудового договору: чи можна виконувати іншу роботу

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст