Головна Блог Новини Зимова перерва у газовій війні між Україною та Росією (2014-2015рр.)

Зимова перерва у газовій війні між Україною та Росією (2014-2015рр.)

05.11.2014
Автор:
Переглядів : 1945

Черговий раунд переговорів по газовому питанню у Брюсселі між Україною, Росією та Європейським Союзом закінчився суперечливим тимчасовим документом під назвою Зобов’язуючий протоколом від 31 жовтня 2014 року щодо умов постачання газу з Російської Федерації в Україну на період з листопада 2014 року по 31 березня 2015 року. Окрім цього було також підписана додаткова угода № 33 до Контракту № КП між ВАТ «Газпром» (Москва РФ) та НАК «Нафтогаз» (Київ, Україна) від 19 січня 2009р. купівлю продажу природнього газу в 2009 - 2019 роках, який ще називають «контрактом Тимошенко.»

Узагальнюючи сторони домовились про наступне:

  1. Спочатку НАК «Нафтогаз» сплачує борг за в сумі 3,1 млрд. доларів США за поставлений в попередні періоди газ об’ємом 11,5 млрд. куб. м, з них 1,45 млрд. доларів США виплачуються на початку листопада, решта – 1, 65 млрд. доларів США до кінця 2014 року.
  2. Після отримання боргу ВАТ «Газпром» поставляє 5 млрд. кубометрів газу на умовах попередньої оплати в період з 1 листопада 2013 р. по 31 березня 2015 року. Правило «бери або плати» для України в цей період не діє, тобто НАК «Нафтогаз» буде самостійно визначати необхідні для купівлі об’єми газу.
  3. Ціна за тисячу кубометрів газу з 1 листопада 2013р. по 31 березня 2015р., тобто на зимовий « зимовий період» складає 378 доларів США до 31 грудня 2014р. і 365 доларів США до 31 березня 2015р. При цьому уряд Росії прийняв постанову № 1137 від 1 листопада 2014 року, якою скасував експортне мито на газ на цей період, що дозволить Росії начебто не порушуючи умови «контракту Тимошенко» надати так звану 100 доларову знижку на ціну на газ, який поставляється в Україну. Важливо, що цю знижку уряд в будь-який момент може скасувати прийнявши іншу відповідну постанову.

Джерела, з яких Україна візьме 3, 1 млрд. доларів до кінця не оголошені. Кошти на перший транш в 1, 45 млрд. доларів США Україна планує взяти із золотовалютних резервів Національного Банку України і проти цього не заперечує Міжнародний валютний фонд. Цю інформацію вже підтвердила голова Нацбанку України В. Гонтарєва, яка роз’яснила , що за рахунок цього Україні не доведеться купувати долари в сумі 1, 45 млрд. на валютному ринку і це далі не девальвує гривню.

З весни 2015 року почнуться нові переговори про ціну та умови поставки російського газу і такі переговори знову не віщують для України нічого доброго.

Не обійшлося і без декларацій. Президент Єврокомісії Жозе Мануєль Баррозу підписав лист про фінансову підтримку України у випадку порушень Російською Федерацію своїх цінових зобов’язань щодо газу, який постачається до України, та готовність Європейської комісії сприяти реверсним поставкам газу на Україну з країн-членів Європейського Союзу. Україна презентує це як досягнення, проте механізми, які забезпечують ці декларації необхідно ще розробити та підписати зобов’язуючи документи.

Ціну на газ у 378 доларів США називають не тільки тимчасовою, але і проміжною оскільки НАК «Нафтогаз» сподівається, що Стокгольмський арбітраж ціну перегляне в бік її зменшення і відбудеться перерахунок ціни за весь час спірних відносин. Зі свого боку ВАТ «Газпром» сподівається, що арбітраж підтвердить ціну у 485 доларів США у Україні доведеться ще доплачувати за «зимовий період».

Цікаво, що у Зобов’язуючому протоколі від 30 жовтня 2014 року окремо зазначено, що після виплати 3, 1 млрд. доларів США боргу НАК «Нафтогаз» буде вважати свій борг за отримані у попередні періоди 11,5 млрд. куб. м газу погашеним повністю, а ВАТ «Газпром» - вважати, що тільки частково.

Як відомо долю ціни газу передбаченого Контрактом № КП між ВАТ «Газпром» (Москва РФ) та НАК «Нафтогаз» (Київ, Україна) від 19 січня 2009р. купівлю продажу природнього газу в 2009-2019 роках повинен вирішити Арбітражний інститут Торгової палати м. Стокгольм. Рішення цього міжнародного арбітражу очікується до кінця 2015 року, що є надзвичайно довгим строком розгляду справи враховуючи те, що НАК «Нафтогаз» звернулась із позовом до арбітражу у червні 2014 року.

Таким чином, якщо НАК «Нафтогаз» буде знаходити кошти для попередньої оплати газу, Україна начебто стала забезпечена теплом на зиму. Стала забезпеченою за ціною 378 доларів США за тисячу кубометрів газу, а не за драконівською ціною 485 доларів США як вимагав ВАТ «Газпром» навесні. Отже, певний компроміс у газовій війні тимчасово досягнуто і обидві сторони, як Україна, так і Росія, заявили про свою перемогу у цьому окремому бою.

ЗАУВАЖЕННЯ СКЕПТИКА: Суспільство продовжує жити міфом про те, що Європейський Союз всебічно підтримує Україну у газовій війні з Росією. Необхідно підкреслити, що головний інтерес ЄС – це забезпечення безперебійного транзиту газу через територію України і аж ніяк незалежність України від російського газу. При цьому саме ЄС не дозволить Україні піднімати ціну на транзит газу через свою територію, оскільки вартість транзиту автоматично додається до первісної ціни газу і у підсумку збільшує кінцеву ціну цього енергоносія. І саме ЄС не дозволить України притримувати транзит газу для посилання своєї позиції у газовій війні з РФ.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст