Через повномасштабне військове вторгнення росії в Україну щодня збільшується кількість зниклих безвісти українців. Значна частина з них є військовослужбовцями, які зникли або були захоплені в полон під час виконання бойових завдань. Рідні військових усе частіше звертаються на гарячу лінію "Юридичної сотні" з питаннями щодо статусу члена сім'ї зниклих безвісти й полонених військовослужбовців та прав, які для них передбачені. Законодавство України містить низку прав та гарантій для членів сімей зниклих безвісти й полонених військовослужбовців, які надаються після отримання доказів зникнення або полону. Найбільше проблем виникає на етапі отримання документів зникнення безвісти або взяття в полон військовослужбовця. Статус члена сім'ї зниклого безвісти або полоненого військовослужбовця, на жаль, стає все більш поширеним, а отже, є потреба роз'яснення його законодавчих особливостей.
Як мають повідомляти родичів про те, що військовослужбовець зник безвісти чи потрапив у полон?
Процедура повідомлення є подібною в різних військових формуваннях. Для прикладу, у ЗСУ командир військової частини зобов'язаний у день зникнення безвісти, захоплення полон військовослужбовця особисто повідомити керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) за місцем проживання сім’ї дату і причину зникнення безвісти, захоплення в полон військовослужбовця. Керівник ТЦК та СП зобов’язаний протягом семи днів після отримання інформації передати членам сім'ї офіційне сповіщення. Представники ТЦК та СП зобов'язані також не пізніше п’яти днів після отримання інформації повідомляти членів сімей про визволення з полону військовослужбовців або місце перебування зниклих безвісти.
Родичі військовослужбовців, зі свого боку, у разі втрати зв’язку з військовослужбовцем мають звертатися за інформацією до ТЦК та СП за місцем свого постійного проживання або за місцем призову військовослужбовця на службу. Якщо в центрі немає відомостей про місце перебування військовослужбовця, керівник зобов’язаний направити запит безпосередньо до військової частини за місцем служби військовослужбовця або до відповідного кадрового органу, у якому ведеться облік особового складу.
Проте на цьому етапі члени сімей військовослужбовців можуть стикатися з різними проблемами. На практиці частини не завжди повідомляють ТЦК та СП про зникнення або взяття в полон військовослужбовця, адже в інструкціях військових формувань відсутній чіткий алгоритм визнання військовослужбовців зниклими чи полоненими. Частини не мають чіткого порядку проведення розслідування та роз'яснень, які докази зникнення або полону є достатніми. Не визначеною законодавчо залишається ситуація, коли Захисники отримують наказ про набуття статусу військовополоненого. З огляду на це, порядок повідомлення членів сім'ї не виконується повністю. Не отримавши офіційного повідомлення про зникнення або полон, родичі мають проблеми під час оформлення пільг та гарантій.
Іншою проблемою є відсутність єдиного відповідального органу, який підтверджує перебування в полоні або зникнення безвісти. Розшуком наразі займається Нацполіція, СБУ, військові частини, Мінреінтеграції та неурядові організації. Тому на період війни, окрім офіційної заяви, потрібно залишати інформацію про зниклих до інших органів та до Національного бюро з пошуку людей (за номером 1648). Бюро збирає інформацію про українських військовополонених та загиблих і має повноваження надавати інформацію родичам зниклих. Нацполіція також відкрила гарячу лінію для отримання інформації про розшук зниклих за номерами 089 420 18 67 та 0 800 21 21 51. Гаряча лінія Міжнародного Червоного Хреста в Україні працює за номерами 0 800 300 155; 0 800 332 656, а гаряча лінія Уповноваженого Президента з питань зниклих безвісти — 0 800 339 247. Додатково з 1 червня функціонує лінія МВС за номером 089 4201866. Окрім гарячих ліній, залишати інформацію можна в офіційних чат-ботах, перелік яких надали в Мінцифри. З практики звернень членів сімей зниклих безвісти на гарячу лінію "Юридичної сотні", дзвінки на вказані лінії допомагають оперативно отримувати інформацію про стан розшуку або місцеперебування зниклих.
Увага! Не повідомляйте особисту інформацію (дату народження, посаду, місце служби тощо) про зниклих або полонених військовослужбовців публічно до моменту надання відповідної інформації зі сторони росії, оскільки такі дані можуть нанести шкоду полоненому військовослужбовцю. Також уважно перевіряйте, чи не є ворожими чат-боти, у які надаєте інформацію.
Користуйтеся консультацією: Процедура призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме
Який статус у військових частинах мають військовослужбовці, що зникли безвісти, були захоплені в полон?
В інструкції з організації обліку особового складу, до прикладу, Нацгвардії, зазначено, що зниклі безвісти військовослужбовці виключаються зі списків частини лише після ретельного розшуку та розслідування обставин їх неповернення до частини, але не пізніше 15 діб із дня зникнення. Тобто військова частина розшукує військовослужбовця 15 діб, а потім може подати заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин до Національної поліції України. Одночасно офіційне повідомлення про зникнення безвісти отримують родичі, які також мають право подавати заяву про необхідність розшуку.
Водночас інструкції усіх військових формувань передбачають, що в разі захоплення військовослужбовця в полон зі списків особового складу він не виключається та контракт не припиняється. Безвісти зниклі залишаються в списках частини до визнання їх в установленому порядку безвісно відсутніми або оголошення померлими за рішенням суду. Грошове забезпечення зниклих безвісти військовослужбовців до моменту встановлення обставин зникнення (полон, перебування на лікуванні, інші поважні обставини) нараховується, проте не виплачується. На період зникнення безвісти під час проходження військової служби військовослужбовцям надаються всі гарантії, передбачені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та іншими актами законодавства України.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.