Головна Блог Новини ЯК ВИКОНАТИ??? Рішення США про визначення місця проживання дитини визнано в Україні на підставі принципу взаємності – КЦС ВС

ЯК ВИКОНАТИ??? Рішення США про визначення місця проживання дитини визнано в Україні на підставі принципу взаємності – КЦС ВС

09.08.2022
Переглядів : 1201

Батько дитини просив суд визнати та звернути до виконання рішення Вищого суду Каліфорнії. В цьому рішенні місцем проживання дитини визначено США, проживання дитини встановлено з батьком, а також визначені умови відвідувань дитини матір’ю і встановлено її право подорожувати з дитиною лише з письмового дозволу батька, іншої сторони чи суду.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні клопотання, посилаючись, зокрема, на те, що лише під час перебування в Україні боржниці (матері) стало відомо про наявність судового розгляду та постановлення рішення Вищим судом Каліфорнії, а стягувач (батько) та його представник не надали доказів щодо вручення боржниці судових документів або доказів щодо її повідомлення про розгляд справи на території США.

Користуйтеся консультацією: Як стягнути аліменти з боржника-іноземця або такого, який проживає за кордоном?

Апеляційний суд скасував ухвалу суду першої інстанції, задовольнив клопотання частково, визнав рішення Вищого суду Каліфорнії.

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду залишив постанову апеляційного суду без змін, зробивши на основі норм міжнародного права та ЦПК України такі правові висновки.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про міжнародне приватне право» визнання рішення іноземного суду – поширення законної сили рішення іноземного суду на територію України в порядку, встановленому законом.

Між Україною та США міжнародні договори про правову допомогу і правові відносини в цивільних і сімейних справах не укладалися, а тому визнання та виконання рішення іноземного суду залежить від принципу взаємності (ст. 462 ЦПК України).

Вказана норма кореспондується зі ст. 11 Закону України «Про міжнародне приватне право».

Таким чином, принцип взаємності полягає в тому, що держава, яка дотримується цього принципу, надає на своїй території аналогічні права і бере на себе аналогічні зобов'язання.

Національний суд може відмовити в задоволенні клопотання про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду, зокрема, якщо сторона, яка про це просить, доведе, що була позбавлена можливості взяти участь у судовому процесі через те, що їй не було належним чином і вчасно повідомлено про розгляд справи.

Під «повідомленням про процес» слід розуміти саме сповіщення судом сторін про місце та час розгляду справи, що свідчитиме про ефективне забезпечення сторін «правом на суд».

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст