Головна Блог Аналітична стаття Статті Як продавати сигарети, не порушуючи умови карантину. Думка юриста

Як продавати сигарети, не порушуючи умови карантину. Думка юриста

11.01.2021
Автор: GENTLS
Переглядів : 4697

Чи заборонена торгівля сигаретами в період локдауну з 08 по 25 січня 2021р. Постановою КМУ № 1236 від 09 грудня 2020 р.?

На мою думку Ні, і ось чому.

Постанова № 1236, якою посилюється карантин на період з 08 по 25 січня 2021р., передбачає, що на території України забороняється приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім торгівлі виключно товарами, що належать до продуктів харчування, лікарських засобів, виробів медичного призначення, засобів гігієни, побутової хімії, засобів зв’язку, друкованих засобів масової інформації, ветеринарних препаратів, кормів, насіння, засобів захисту рослин на торговельних площах, не менш як 60 відсотків яких призначено для торгівлі такими товарами. Торговельна діяльність іншими групами товарів може відбуватися лише із здійсненням адресної доставки замовлень.

Користуйтеся консультацією: Курцям: де і як НЕ МОЖНА курити і чому це порушує права інших

Як ми бачимо із тексту Постанови № 1236, заборона стосується «приймання відвідувачів суб`єктами господарювання», і прямо не передбачає заборону торгівлі тютюновими виробами. Таке тлумачення відповідає суті карантинних обмежень – попередити поширення хвороби, частково обмеживши соціальні контакти у точках продажу окремих груп товарів.

Зокрема, під час «весняного локдауну» Постановою КМУ № 211 від 11 березня 2020 р. аналогічно було «заборонено роботу суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування…».

Саме тому при тлумаченні заборони «приймання відвідувачів суб`єктами господарювання» ми можемо впевнено покладатися на судову практику, яка сформувалася за наслідками розгляду судами адміністративних протоколів під час «весняного локдауну».

Судова практика підтверджує, що відповідальність настає лише за умови встановлення факту приймання відвідувачів. Тому не забороняється, наприклад, торгівля тютюновими виробами у кіосках через віконечко, оскільки така торгівельна діяльність не передбачає приймання відвідувачів.

Наприклад, у постанові суду по справі № 534/1825/20 від 17.12.2020 визначено, що однією з умов притягнення особи до адміністративної відповідальності є здійснення суб’єктом господарювання роботи, що передбачає прийняття відвідувачів, зокрема торгівельного і побутового обслуговування населення.

У постанові суду по справі № 682/2400/20 від 22.12.2020 суд дійшов висновку, що оскільки не доведено факт прийняття відвідувачів суб’єктом господарювання, у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 44-3 КУпАП.

У постанові суду по справі № 672/1248/20 від 21.12.2020 суд дійшов висновку, що забороняється саме приймання відвідувачів суб'єктами господарювання. Однак у протоколі не вказано, чи в даному магазині здійснювався прийом відвідувачів. Факт того, що магазин відчинений не містить сам по собі складу адміністративного правопорушення. І хоча з відеозапису дійсно вбачається, що у приміщенні магазину перебували деякі громадяни, жоден із них не був допитаний у якості свідка, а отже незрозуміло чи це відвідувачі магазину, чи персонал. На підставі цього суд визнав відсутність доведеності складу адміністративного порушення. В державному реєстрі судових рішень міститься безліч інших справ за ст. 44-3 КУпАП, які містять аналогічні висновки.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст