Іноді виникає потреба здати квартиру в оренду — чи то через переїзд, чи для генерації пасивного доходу від інвестицій. Однак, щоб ця діяльність була справді пасивною, варто подбати про належне юридичне оформлення відносин із орендарями. Це не лише захистить ваші інтереси, але й допоможе уникнути потенційних конфліктів. У статті розглянемо основні етапи та рекомендації щодо грамотної здачі квартири в оренду.
ДОГОВІР ОРЕНДИ КВАРТИРИ: НАВІЩО ВІН ПОТРІБЕН?
Договір оренди є основою правових відносин між вами (орендодавцем) та орендарем. Відповідно до статті 759 Цивільного кодексу України (ЦКУ), такий договір дозволяє орендодавцю передати майно в користування за плату на певний строк. Юридичне оформлення цього процесу є обов’язковим, адже без договору ви ризикуєте залишитись без захисту майна та коштів у разі спорів.
Обов’язкові умови договору оренди квартири:
Крім основних умов, договір можна доповнити додатковими пунктами, які будуть регулювати щоденні взаємини з орендарем та спростять вирішення потенційних конфліктів. Ось кілька рекомендацій:
Також важливою є норма ст. 776 ЦКУ, згідно з якою поточний ремонт повинен здійснювати орендар, а капітальний — орендодавець. Але цей розподіл може бути змінений у договорі за домовленістю сторін.
Часто яблуком розбрату між орендарем та орендодавцем можуть бути питання поломки побутової техніки, необхідності проведення технічного обслуговування кондиціонера, бойлера, газового котла тощо. Тож рекомендуємо це проговорити на етапі здачі квартиру в оренду, а головне – чітко унормувати в договорі.
Окрім цього, варто укласти акт приймання-передачі квартири як окремий документ. У ньому зафіксуйте дату передачі майна орендарю, стан квартири та перелік меблів і техніки з їх моделями та серійними номерами. Це спростить процедуру відшкодування у випадку пошкоджень. До акту можна долучити фотознімки, що відображають поточний стан квартири.
Зверніть увагу: якщо квартира передається в безоплатне користування, укладається не договір оренди, а договір позички, що регулюється статтею 827 ЦКУ.
НОТАРІАЛЬНЕ ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРУ: КОЛИ ВОНО НЕОБХІДНЕ?
Договір оренди нерухомості в Україні обов’язково має бути письмовим. Якщо строк оренди перевищує три роки, договір також потребує нотаріального посвідчення. У протилежному випадку такий договір може бути визнаний недійсним.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.