Головна Блог Аналітична стаття Статті Як повернути майно, дозвіл на вилучення якого був наданий слідчим суддею?

Як повернути майно, дозвіл на вилучення якого був наданий слідчим суддею?

20.08.2021
Переглядів : 18345

Довгий час у правозастосовній практиці слідчих суддів існувала позиція, яка полягала у забороні оскарження бездіяльності працівників правоохоронних органів щодо неповернення майна, дозвіл на відшукання та вилучення якого прямо надавався ухвалою слідчого судді.

Вона базувалась на буквальному тлумаченні суддями змісту останнього речення ч. 7 ст. 236 КПК України, згідно якого вилучені речі та документи, які не входять до переліку майна, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

Посилаючись на цю норму, судді вказували на не набуття майном, яке вилучається під час обшуку, статусу тимчасово вилученого майна, що автоматично позбавляло власника можливості оскаржити бездіяльність щодо його повернення (оскільки можливість такого оскарження не гарантується ст. 303 КПК України), а також взяти участь у судовому засіданні щодо вирішення питання про його арешт або оскаржити рішення суду про накладення арешту.

Фактично на роки та, навіть, десятиліття власники ставали заручниками ситуації, не маючи будь-яких правових механізмів, які б дозволяли повернути належне їм майно на стадії досудового розслідування, що прямо суперечило вимогам ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Направлення кримінального провадження до суду із обвинувальним актом теж не гарантувало поновлення порушених прав.

Так, ст. 303 КПК України визначено вичерпний перелік рішень, дії чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування.

Разом з тим, ч. ч. 2, 3 цієї статті встановлено, що скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора не розглядаються під час досудового розслідування і можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правилами статей 314-316 КПК України. Під час підготовчого судового засідання можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, передбачені пунктами 5 та 6 частини першої цієї статті.

Свого часу, пунктом 4 Листа Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування» № 1640/0/4-12 від 09.11.2012 роз`яснено, що рішення, дії, бездіяльність, перелік яких визначено у ч. 1 ст. 303 КПК України, можуть бути оскаржені на стадії досудового розслідування, але не можуть бути предметом оскарження на стадії підготовчого судового засідання. Водночас рішення, дії, бездіяльність слідчого чи прокурора, які не визначені у ч. 1 ст. 303 КПК України, можуть бути оскаржені під час підготовчого судового засідання. Як під час досудового розслідування, так і підготовчого судового засідання можуть бути оскаржені лише два різновиди рішень: 1) рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим; 2) рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора при застосуванні заходів безпеки.

Отже, до різновиду бездіяльності, що підлягає оскарженню на стадії підготовчого судового засідання, віднесено таку, що полягає у неповерненні майна, вилученого в ході обшуку, та яке входило до переліку майна, дозвіл на відшукання та вилучення якого прямо надавався в ухвалі слідчого судді про обшук. Юридично таке майно не набуває статусу тимчасово вилученого.

Навіть за передбаченої законом можливості такого оскарження, той самий Вищий антикорупційний суд під час розгляду скарги адвокатів АО "Радзієвський і партнери" на бездіяльність такого роду відмовив у її задоволенні, не зважаючи на те, що:

  • у сторони обвинувачення на були відсутні будь-які обґрунтовані підстави утримувати вилучене майно, оскільки щодо частини вилучених речей детективами було проведено огляд, яким не було встановлено відомостей, що мають хоч якесь значення для кримінального провадження;
  • частина речей детективами НАБУ взагалі не оглядалась на предмет наявності на них інформації, яка могла б бути використана як доказ обставин, що підлягають встановленню у кримінальному провадженні;
  • частина технічних пристроїв і носіїв інформації, що містила важливі для кримінального провадження відомості, були оглянуті за участю спеціаліста, та з них були скопійовані та збережені відповідні відомості, а тому відсутня необхідність використання технічних пристроїв як першоджерел доказів під час судового розгляду.

Ухвала була мотивована, зокрема, положеннями останнього абзацу ч. 4 ст. 291 КПК України, який забороняє надавати суду до початку судового розгляду інші документи, окрім як обвинувального акту та додатків до нього, що, на думку суду, не надає можливості на підготовчому судовому засіданні перевірити доводи сторони захисту та відновити порушені права власників (детальніше можна ознайомитись за посиланням - https://reyestr.court.gov.ua/Review/98977642).

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст