Головна Блог Аналітична стаття Статті ЯК ОСКАРЖИТИ ОЦІНКУ МАЙНА У ВИКОНАВЧОМУ ПРОВАДЖЕННІ?

ЯК ОСКАРЖИТИ ОЦІНКУ МАЙНА У ВИКОНАВЧОМУ ПРОВАДЖЕННІ?

06.04.2018
Автор:
Переглядів : 9334

У виконавчому провадженні каменем спотикання між боржником і стягувачем стає оцінка майна. Інтерес боржника - завищити оцінку майна та зупинити процес його реалізації, а стягувача - швидше реалізувати майно боржника і стягнути свій борг. Які підстави для оскарження оцінки майна і як правильно її оскаржити? Ділюсь власним досвідом оскарження оцінки у виконавчому провадженні.

Корисні закони: Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні

Підстави для оскарження оцінки.

Незалежний звіт про оцінку майна.

Найчастіше боржники не згодні з ринковою вартістю оцінки і вважають її заниженою. Стягувачі, ж навпаки вважають оцінку завищеною На практиці, на підтвердження своїх доводів, разом зі скаргою подають незалежний звіт про оцінку виконаний на замовлення скаржника. Вартість майна в такому звіті суттєво відрізняється від оцінки проведеної на замовлення виконавця. Проте не всі суди беруть до уваги такі звіти. Наприклад Вищий Господарський суд України в постанові від 19.08.2017 зазначив, що суди попередніх інстанцій правомірно не взяли до уваги звіт, оскільки він виконаний на замовлення боржника без погодження з іншими учасниками виконавчого провадження.

Тому звіт проведений на замовлення скаржника не може слугувати єдиною підставою для оскарження оцінки. Проте такий звіт можна використати обґрунтовуючи клопотання про проведення експертизи для визначення вартості майна.

Порушення методики

Підставою для оскарження оцінки може стати порушення методики її проведення.

При проведенні оцінки, суб'єкти оціночної діяльності зокрема використовують Національний стандарт № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав". В більшості випадків оцінювачі використовують порівняльний метод оцінки, суть якого полягає в тому, що оцінювач обирає аналогічні об’єкти для порівняння та зрівнює ринкові ціни.

Разом з тим, при виборі аналогів для порівняння, оцінювачі часто обирають непорівнювані об’єкти. Наприклад нерухоме майно, яке оцінюють, знаходиться у іншому районі і має інші технічні характеристики. Неправильним вибір аналогів - це пряме порушення порівняльного методу і як наслідок підстава для скасування оцінки майна.

Формальні порушення.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст