Коментар до Постанови ВС у справі від 26.10.2023 №803/919/16
Висновки податкових органів про безтоварність операції за договорами між українськими контрагентами давно не викликають здивування. А ось як бути в ситуації, коли податкові органи вказують на безтоварність операції з іноземним контрагентом ? Чи потрібно збирати так зване «бізнес-досьє» на іноземних партнерів та перевіряти їх на рівні з українськими?
Коментоване нами судове рішення нас зацікавило насамперед тим, що події, які відбулися з іноземною компанією, дуже схожі на ті, з якими стикаються українські госпсуб’єкти під час перевірок реальності госпоперацій між ними.
Зміст справ:
- щодо одного з контрагентів іноземної компанії «ZB LLP» відкрито кримінальне провадження, у якому розслідуються факти виготовлення та надходження документів від імені вказаної компанії з електронної адреси, розташованої на території України. Під час досудового розслідування, зокрема, встановлено, що компанія «ZB LLP» здійснювала свою діяльність без мети настання реальних наслідків господарських операцій, а отже, всі первинні документи, видані та підписані від імені цієї компанії, не створюють юридичних наслідків (саме ця інформація була процитована у судовому рішенні!),
- у листі МЗС України від 24.02.2015 №630/17-200-490 «Щодо перевірки Компанії «ZB LLP» зазначено про ліквідацію цієї компанії з 15.07.2014, а також про внесення 30.09.2014 до реєстру нової компанії з ідентичною назвою «ZB LLP»,
- отже, на думку органу ДПС, з 15.07.2014 компанія була ліквідована за рішенням реєстратора (а не за самостійним рішенням учасників компанії), компанія недіюча, відсутній факт подання податкової звітності з 31.12.2012, відсутні діючі рахунки та активи в останньої.
- водночас, за інформацією від самої компанія «ZB LLP», вона не була ліквідована, а лише змінила реєстраційну адресу в межах однієї країни – Об`єднаного Королівства Великобританії та Північної Ірландії: з Англії на Шотландію. Відповідне підтверджується копією протоколу зборів партнерів Компанії «ZB LLP» від 14.07.2014 про зміну реєстраційної адреси компанії в межах однієї країни, а також інформацією про діючу компанію «ZB LLP» з адресою розташування в Шотландії, викладеною на офіційному сайті Великобританії – Companies House.
Вказане вище відіграло свою важливу роль у призначенні невиїзної документальної перевірки ДП «В» з питань дотримання вимог податкового законодавства, у т. ч. при взаємовідносинах з компанією «ZB LLP» щодо укладених ЗЕД-контрактів за період 2014 – 2015 рр.
В акті перевірки податківці вказували на те, що, за інформацією офіційного інтернет-сайту компетентного органу Великобританії, фірму «ZB LLP» було ліквідовано з 15.07.2014, що також підтверджує лист МЗС від 24.02.2015. Тому, на переконання контролюючого органу, кошти в сумі 1,3 млн доларів США, що надійшли від вказаної фірми-нерезидента в рахунок оплати за поставлений товар у період з 15.07.2014 по 31.03.2015, не можуть бути зараховані як оплата за поставлений товар відповідно до ЗЕД-контракту від 05.01.2014 №ZB-BB-1.
Але ж яка це безтоварна операція, якщо товар був поставлений? На думку податківців, відповідно до митних декларацій ДП «В» відвантажило товар невідомому нерезиденту. Ну тобто навіть якщо в митних деклараціях було зазначено назву нерезидента-покупця, такий покупець на той момент вже був ліквідований, а отже, хто насправді отримав цей товар, невідомо.
Крім того, сума кредиторської заборгованості (за отриманою від нерезидента передоплатою) не може бути в подальшому стягнутою та підпадає під визначення безнадійної заборгованості. Вказані обставини, на думку податкового органу, свідчать про заниження ДП «В» доходів на загальну суму такої передоплати.
А оскільки податківці вирішили, що платив один нерезидент, а товар отримав якийсь невідомий інший, то додали до акта перевірки ще й порушення граничних термінів розрахунків в іноземній валюті за такий відвантажений товар. Словом, все до купи.
І це попри те, що на підтвердження реальності вказаних вище господарських операцій, крім копій ВМД та рахунків-фактур, ДП «В» додатково надало копії карантинних сертифікатів, специфікацій-накладних на відправлення товару та транспортних накладних на його перевезення залізничним транспортом.
ВС: офіційні докази ліквідації компанії-нерезидента відсутні!