Головна Блог Аналітична стаття Дайджести Встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу. Аналіз судової практики від АО «Вишневий і Партнери».

Встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу. Аналіз судової практики від АО «Вишневий і Партнери».

Встановлення факту проживання з особою однією сім`єю без реєстрації шлюбу можливе лише у випадку доведення позивачем фактів ведення спільного господарства, наявності спільного бюджету та взаємних прав і обов`язків, притаманних подружжю, а також інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин (ВС у справах№ 588/350/15, 755/18012/16, 643/6799/17, 369/3338/17).

Фабула судового акту: Змоделюємо ситуацію. Протягом п’яти років поспіль жінка та чоловік проживали разом без офіційно зареєстрованого шлюбу. Під час спільного проживання, пара придбала автомобіль, будинок, а також квартиру. З часом, взаємини між сторонами погіршились, і вони вирішили не проживати разом. Але що робити з майном, яке було придбано за спільний кошт під час спільного проживання без офіційно зареєстрованого шлюбу? Як правильно провести розподіл майна, і що для цього потрібно, адже кожен зробив свій внесок в купівлю речей?

Впевнені, що в кожної другої пари, яка опинилася в аналогічній ситуації, виникають вищезгадані питання.

Встановлення факту спільного проживання з особою однією сім’єю без реєстрації шлюбу відбувається в судовому порядку, шляхом пред’явлення позову до особи, з якою ви проживали.

Звертаючись до суду з позовною заявою, вам необхідно «підкріпити» її доказами, адже без достатньої доказової бази, вам не вдасться переконати суд, що ви дійсно проживали з особою однією сім’єю.

Разом з тим, для проживання однією сім'єю, одне тільки встановлення факту проживання в квартирі/будинку разом буде недостатнім доказом.

Запропонуємо читачеві добірку судових рішень та проаналізуємо, на що треба звернути уваги при пред’явленні позову про визнання факту проживання з особою однією сім’єю без реєстрації шлюбу, та які обставини підлягають доказуванню у цій категорії справ.

У постанові від 17 червня 2020 року, справа №755/18012/16, Верховний Суд зробив правовий висновок, що обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім факту спільного проживання, є ведення спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Факт спільного відпочинку сторін, спільна присутність на святкуванні свят, пересилання відповідачем коштів на рахунок позивачки, самі по собі, без доведення факту ведення спільного господарства, наявності спільного бюджету та взаємних прав і обов'язків, притаманних подружжю, не можуть свідчити про те, що між сторонами склались та мали місце, протягом вказаного періоду часу, усталені відносини, які притаманні подружжю (Постанова Верховного Суду від 15 серпня 2020 року у справі №588/350/15).

Проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов`язків, зокрема, права спільної сумісної власності на майно.

Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати у сукупності всіх ознак, що притаманні наведеному визначенню.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст