Головна Блог Аналітична стаття Статті Верховенство права, як головний принцип судово-експертного правосуддя (досвід судово-психологічної експертизи)

Верховенство права, як головний принцип судово-експертного правосуддя (досвід судово-психологічної експертизи)

12.07.2018
Переглядів : 3754

Принцип верховенства права закріплено в ч. 1 ст. 8 Конституції України. Аналіз експертної практики дозволяє стверджувати, що непоодинокі випадки, коли експерт, виконуючи свої обов’язки відповідно до закону про судову експертизу та до вказаних у ньому принципів судово-експертної діяльності (законності, незалежності, об'єктивності і повноти дослідження), забуває про головний принцип існування будь-яких правових дій – принцип верховенства права [3].

Визначення поняття Т. Бінґема якнайкраще охоплює істотні елементи верховенства права: «Усі особи та владні інститути в рамках держави – публічні чи приватні – повинні підкорятись публічно створеним законам, які набувають чинності (загалом) наперед і на основі яких публічно здійснюється правосуддя, вони також повинні мати змогу користуватися благами цих законів» [1].

Яким чином функціонує принцип верховенства права під час судово-експертної діяльності?

Чи має експерт думати про додержання прав людини під час проведення дослідження, якщо вони гарантовані законом?

У практиці не рідкісними є випадки, коли сторона обґрунтовано заявляє про неможливість з'явитися до експерта на дослідження. Коли підекспертна особа є людиною, постраждалою фізично, інвалідом тощо.

Відповідно до ст. 6. Закону України про судову експертизу, за необхідністю проведення експертизи на місці події або за місцем знаходження об'єкта дослідження, особа або орган, які її призначили, повинні забезпечити судовому експертові безперешкодний доступ до об'єкта дослідження і належні умови праці, але забезпечення такої можливості тягне за собою істотні витрати, які спроможний взяти на себе далеко не кожний потерпілий [4].

Сьогодні в державних органах, інших організаціях і об'єднаннях Україні стало буденним використання відеозв'язку через мережу Інтернет для проведення конференцій, семінарів, засідань, що дозволяє істотно економити особисті і бюджетні кошти учасників таких зібрань. Наявність у сучасному світі конференц-зв’язку може бути альтернативою необхідності забезпечення прибуття експерта-психолога на місце обстеження (безумовно, в окремих випадках).

Методи дослідження, які використовує експерт-психолог під час проведення дослідження особистості потерпілого у межах деяких видів експертизи, у повній мірі дозволяють використовувати конференц-зв’язок без втрати якості дослідження.

Відповідно до п. 3.5. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень: «Коли об'єкт дослідження не може бути представлений експертові, експертиза може проводитись за фотознімками та іншими копіями об'єкта… його описами та іншими матеріалами, доданими до справи в установленому законодавством порядку, якщо це не суперечить методичним підходам до проведення відповідних експертиз» [2].

Зв’язок за допомогою програми «Skype» фактично надає експерту-психологу електронну копію особистості, яка знаходиться з іншого боку екрану комп’ютера, що у випадках тестування або бесіди з дорослою людиною жодним чином не заважає отримувати психологічну інформацію. Навпаки використання відеозв’язку дозволяє здійснювати відеозапис процесу дослідження (за згодою сторін), що в рази підвищує прозорість проведення експертизи.

Незважаючи на обґрунтовані доводи, рішенням секції судових експертів МЮ України на цей час використання відеоконференції під час дослідження особистості підекспертних не рекомендовано навіть у виключних випадках, у зв’язку з відсутністю відповідної методики.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст