Головна Блог Аналітична стаття Дайджести Україна і юрисдикція Міжнародного кримінального суду у Гаазі

Україна і юрисдикція Міжнародного кримінального суду у Гаазі

11.02.2015
Переглядів : 1087

Міжнародний кримінальний суд (англ. - International Criminal Court, ICC), інколи його ще називають Міжнародний трибунал у Гаазі, це незалежний та постійний суд кримінальної юстиції, який притягує до відповідальності будь-яких осіб за вчинення таких злочинів як геноцид, воєнних злочинів та злочинів проти людяності незалежно від місця вчинення цих злочинів.

Юрисдикція, функції та структура МКС визначені Римським статутом Міжнародного Кримінального Суду – міжнародним договором, який підписаний 17 липня 1998 року в Римі і поступово ратифікується країнами – підписантами.

Римський статут набрав чинності у липні 2002 року, після його ратифікації 60 країнами і через три роки МКС реально розпочав свою роботу.

На сьогоднішній день до компетенції суду входять три злочини:
Геноцид - намір цілком або частково винищити національну, етнічну, расову або релігійну групу як таку.
Злочини проти людяності - частина масштабного або систематичного переслідування, спрямованого проти мирного населення, причому про можливе переслідування злочинцеві заздалегідь було відомо.
Воєнні злочини порушення - законів і звичаїв ведення війни, що регулюють поведінку збройних формувань під час війни і захищають цивільне населення, військовополонених, культурне надбання і таке інше.

МКС видає ордери на арешт обвинувачених та підсудних, проте не має силового апарату для виконання цих ордерів. Як правило арешти проводяться правоохоронними органами державами, на території яких злочинці фізично знаходяться. За відсутності політичної волі зі сторони країни – підписанта Римського статуту на практиці арешт за ордером МКС певної особи (осіб) може бути взагалі не проведений або саботований.

На відміну від Європейського суду з прав людини Міжнародний кримінальний суд поки що мало відомий в Україні. І це принципово інший орган правосуддя.

Україна підписала Римський статут 20 січня 2000р., проте дотепер не ратифікувала його. Експерти виділяють і політичні і юридичні причини такого стану речей. Головною юридичною причиною є невідповідність Римського статуту Конституції України. Так Конституційний Суду України ще у 2001 р. у висновку № 3-в/2001 (справа при Римський Статут) встановив, що Римський статут не відповідає Конституції України в частині, що стосується положень абзацу десятого преамбули та статті 1 за якими "Міжнародний кримінальний суд доповнює національні органи кримінальної юстиції."

Після Революції гідності Україна поступово визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду іншим ніж ратифікація Римського статуту правовим способом.

Так, 25 лютого 2014 року Верховна Рада України звернулася із заявою до Міжнародного кримінального суду про визнання Україною юрисдикції міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності вищими посадовими особами держави, які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян під час мирних акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст