Головна Блог Аналітична стаття Статті Тонка межа застосування принципу співмірності у справах про стягнення середнього заробітку

Тонка межа застосування принципу співмірності у справах про стягнення середнього заробітку

03.07.2017
Переглядів : 3854

Багато хто стикався із застосуванням судом принципу «співмірності», але не в трудових спорах. Але така судова практика існує, і суди все більше застосовують його у справах про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні. Але, на жаль, не в кожній справі можна застосувати цей принцип і зменшити розмір стягнення середнього заробітку.

Існує тонка межа застосування цього принципу, від якої залежить чи зможе суд зменшити розмір середнього заробітку, і порушити право працівника на отримання ним всіх сум виплати належних при звільненні, в тому числі середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Так, право працівника на отримання при звільненні всіх належних до виплати сум та отримання середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні передбачено ст.ст. 116, 117 КЗпП України.

Однак, є випадки, коли суд має право зменшити розмір середнього заробітку, що має сплатити роботодавець працівникові за час затримки виплати.

Верховний Суд України в постановах від 05.10.2016 року по справі № 6-2405цс15, № 6-113цс15 від 27.04.2016 року та від 13.03.2017 року по справі за № 6-259цс17 висловив з цього приводу правову позицію, відповідно до якої при наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

Згідно зі статтею 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

У разі непроведення розрахунку у зв’язку з виникненням спору про розмір належних до виплати сум вимоги про відповідальність за затримку розрахунку підлягають задоволенню в повному обсязі, якщо спір вирішено на користь працівника або такого висновку дійде суд, що розглядає справу. У разі часткового задоволення позову працівника суд визначає розмір відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні, беручи до уваги спірну суму, на яку працівник мав право, частку, яку вона становила у заявлених вимогах, істотності цієї частки порівняно із середнім заробітком та інші конкретні обставини справи.

Таким чином, право суду зменшити розмір середнього заробітку, що має сплатити роботодавець працівникові за час затримки виплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 КЗпП України, залежить від таких чинників:

- наявність спору між працівником та роботодавцем з приводу розміру належних до виплати працівникові сум за трудовим договором на день звільнення;

- виникнення спору між роботодавцем та працівником після того, коли належні до виплати працівникові суми за трудовим договором у зв’язку з його звільненням повинні бути сплачені роботодавцем;

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст