Головна Блог Аналітична стаття Статті «SQUEEZE-OUT» ТА «SELL-OUT»: В ЧОМУ СУТЬ?

«SQUEEZE-OUT» ТА «SELL-OUT»: В ЧОМУ СУТЬ?

26.11.2017
Автор:
Переглядів : 6209

В зв’язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах», прийнятого 23.03.2017 року, мені б хотілось зосередити Вашу увагу на механізмах «squeeze-out» та «sell-out». Варто відмітити, що в практиці ЄС вони досить ефективно функціонують уже не один рік. Так що ж це таке і чи дійсно вони так необхідні нам?

Механізм «squeeze-out» передбачає обов’язковий продаж акцій міноритарними акціонерами на вимогу мажоритарного. Основною умовою є наявність у мажоритарного акціонера 95% або більше акцій в акціонерному товаристві. Отже, уявімо, що Ви – саме той мажоритарний акціонер і у Ваших руках зосереджено 97 % акцій. Які ж переваги покупки акцій міноритаріїв?

Як на мене, основними перевагами для Вас будуть:

  1. Істотне спрощення управління компанією за рахунок зосередження контрольного пакету акцій у Ваших руках. Немає необхідності скликати та проводити загальні збори, адже у АТ, що складається з єдиного власника, загальні збори замінюються рішенням власника.
  2. Суттєвий захист компанії від рейдерського захоплення, яке досить часто здійснюється через міноритаріїв. Досить часто недружнє поглинання починається зі скупки акцій на ринку проти волі мажоритарного акціонера. Після чого власник скуплених акцій на законних підставах починає вимагати допуску до управління компанією та одержує його. У Вашому випадку – усі акції у Ваших руках.
  3. Анулювання витрат на підтримання/встановлення зв’язку з акціонерами. Вам не потрібно витрачати кошти на листування, оформлення запитів чи збирати інформацію та копії документів про проблемних акціонерів.

Читайте статтю: Як продати або купити корпоративні права в акціонерному товаристві

Варто наголосити, що досить часто міноритарії володіють незначною кількістю акцій (переважно 0,01-0,001 %), зазвичай вони не відвідують загальні збори акціонерів і з ними досить важко налагодити зв'язок. Що пропонує законодавець?

Ви, як мажоритарний акціонер, зможете реалізувати викуп практично без участі міноритаріїв.

В ідеалі Вам необхідно відкрити рахунок умовного зберігання (рахунок ескроу) у банку. Його бенефіціарами будуть виступати міноритарії. Саме на цей рахунок Ви зможете перерахувати кошти за викуплені акції. В подальшому банк зобов’язується перерахувати кошти міноритарним акціонерам на рахунки або виплатити готівкою у випадку особистого звернення. Усі витрати, пов’язані з відкриттям та обслуговуванням рахунка умовного зберігання (ескроу), несе заявник вимоги. Банк не має права здійснювати будь-які утримання з коштів, що виплачуються міноритаріям (їхнім спадкоємцям або правонаступникам, або іншим особам, які відповідно до законодавства мають право на отримання коштів). Після проведення оплати, центральний депозитарій знімає обмеження на операції з купленими Вами акціями та забезпечує переказ депозитарними установами в рахунок Ваших цінних паперів. Тобто, Вам не потрібно оформляти договір купівлі-продажу акцій, розпорядження міноритаріїв про списання акцій з їх рахунків в цінних паперах, не потрібно шукати продавця цінних паперів, отримувати валютні ліцензії чи інші дозволи державних органів. Більше того наявність арештів чи зобов’язань у відношенні акцій міноритаріїв не може бути перешкодою для обов’язкового продажу цих акцій Вам. Як бачимо, суттєве спрощення процедури дозволяє помітно пришвидшити покупку і отримання акцій.

Читайте статтю: Право на правочин

Проте не можу не відмітити, що на даний момент процедура здійснення операцій за допомогою рахунку умовного зберігання знаходиться на стадії врегулювання у нашій державі. Тому здійснити покупку акцій за допомогою рахунка ескроу поки що м неможливо, але, як підкреслює законодавець, в найближчому майбутньому механізм повинен запрацювати.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст