Головна Блог Аналітична стаття Статті Спори з ОКУ. Останні тенденції судової практики

Спори з ОКУ. Останні тенденції судової практики

28.08.2018
Переглядів : 3041

Автори:

Мисник Наталія

Анастасія Поліщук

Надія Ковальчук

Історія виникнення, поняття та функції ОКУ

Згідно п. б ч.1 ст. 15 Закону України «Про авторське право та суміжні права» (далі - Закон) автор має виключне право дозволяти або забороняти використання власних творів.

Управління своїми правами автори здійснюють особисто, через повіреного або через організацію колективного управління.

Очевидно, що жоден автор не в змозі самостійно відстежити правомірність використання результатів своєї праці, оскільки це відволікатиме його від творчого процесу.

Треті особи (повірені) також навряд чи впораються з цією задачею, адже використання об’єктів інтелектуальної власності може здійснюватись по всьому світу і одна людина фізично не може проконтролювати ці процеси. За таких обставин ефективно відстежити порушення авторських прав можуть лише професійні об'єднання - Організації колективного управління (ОКУ).

Організації колективного управління - це установи, яким автори творів або правовласники можуть передавати свої повноваження на управління авторськими правами. ОКУ можуть діяти від імені авторів творів, укладати договори з користувачами, погоджувати розмір винагороди (роялті), збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду авторам.

Найпершу ОКУ було створено в 1777 році за ініціативи П'єра Огюста де Бомарше, автора "Весілля Фігаро". Ця організація мала назву "Бюро по драматичному законодавству" і займалась виключно захистом прав драматургів. У 1829 році Бюро було трансформовано у Товариство драматичних авторів і композиторів, розширивши свою діяльність і на музичну сферу.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст