Головна Блог Консультації від юристів Спадщина: особливості оподаткування

Спадщина: особливості оподаткування

15.02.2019
Автор:
Переглядів : 14282

Ставки ПДФО та ВЗ, за якими оподатковується вартість об’єкта спадщини, залежать від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем, їх резидентського статусу, об’єкта спадщини та належності спадкоємця окремій, визначеній ПКУ, категорії громадян (фізична особа, яка є інвалідом І групи; дитина-сирота; дитина, позбавлена батьківського піклування; дитина-інвалід). Розглянемо, як оподатковується вартість об’єкта спадщини, а також надамо відповіді на актуальні запитання.

АКЦЕНТИ
Спадщина від спадкодавця (чоловіка/жінки), з яким спадкоємець (чоловік/жінка) перебував у цивільному шлюбі, оподатковується ПДФО (5 %) та ВЗ (1,5 %). За нульовою ставкою ПДФО та ВЗ оподатковується дохід, отриманий спадкоємцем, який має інвалідність І групи, в результаті прийняття ним спадщини незалежно від ступеня споріднення зі спадкодавцем. У разі отримання спадщини від нерезидента фізична особа — спадкоємець подає податкову декларацію та самостійно сплачує податки. Дохід, отриманий нерезидентом від продажу не частіше одного разу на рік успадкованої квартири незалежно від терміну перебування її у власності, не оподатковується. Спадкоємець-нерезидент зобов’язаний сплатити ПДФО до нотаріального оформлення об’єктів спадщини.

Порядок оподаткування

Дохід, отриманий фізичною особою у вигляді вартості успадкованого майна у межах, визначених розділом IV ПКУ, оподатковується ПДФО та ВЗ.

Ставки ПДФО та ВЗ наведено у табл. 1.

Таблиця 1

Об’єкти спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою ПДФО та ВЗ, успадковані окремою категорією спадкоємців (фізичними особами — резидентами) незалежно від ступеня їх споріднення із спадкодавцем-резидентом, наведено у табл. 2.

Таблиця 2

У разі спадкування будь-яких об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається. В інших випадках отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів спадщини, визначена за законом (абзац другий п. 174.8 ст. 174 ПКУ).

Вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, отриманих у спадщину, які підлягають оподаткуванню за нормами цієї статті, визначається у порядку, встановленому абзацом третім п. 173.1 ст. 173 цього Кодексу, тобто виходячи із ціни, наведеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості.

ПДФО та ВЗ у разі спадкування сплачуються:

  • спадкоємцем-нерезидентом — за місцем видачі свідоцтва про право на спадщину;
  • спадкоємцем-резидентом — за своєю податковою адресою.

У разі сплати ПДФО та ВЗ після оформлення об’єкта спадщини спадкоємець-резидент зобов’язаний подати до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси до 1 травня року, що настає за звітним, податкову декларацію про майновий стан і доходи та самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити задекларовану суму податкового зобов’язання.

Відповіді на актуальні запитання

Успадкування земельної ділянки

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст