Тривалий час різні фахівці, вчені та інші спеціалісти у сфері права обговорювали необхідність/можливість скасування Господарського кодексу України (далі – ГКУ). І ось наразі ВРУ проголосувала за Закон №4196, який 04.02.2025 був переданий на підпис Президенту України. А 26 лютого Президент підписав цей закон.
Важливо! Закон №4196 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. 27 лютого його було опубліковано в "Голосі України". Але вводиться в дію він через шість місяців з дня набрання чинності (крім окремих положень).
Загалом у пояснювальній записці до цього закону наведено суперечності ЦКУ та ГКУ, які і стали причиною скасування ГКУ.
Найпростіший приклад: статтею 191 ЦКУ підприємство визначається як об’єкт цивільних правовідносин, а статтею 55 ГКУ – як суб’єкт господарювання. Зазначене не могло не спровокувати виникнення різних підходів до розуміння правового статусу підприємств.
Так, 12 березня 2018 року ВС у своїй постанові у справі №907/167/17 вказав на те, що приватне підприємство є окремою організаційно-правовою формою суб'єкта господарювання, що передбачена ст. 113 ГКУ. Наявність у підприємства, яке може діяти, зокрема, на основі приватної власності кількох громадян, статутного капіталу не є достатньою підставою для ототожнення його з господарським товариством.
Згадайте новину: Опублікований закон № 4196-IX, відповідно до якого Господарський кодекс України втрачає чинність
Однак уже 29.06.2021 Великою Палатою ВС прийнято постанову у справі №916/2813/18, у якій суд дійшов висновків про те, що:
- приватне підприємство – це не окрема організаційно-правова форма юрособи, а класифікуюча ознака юросіб залежно від форми власності;
- за ознакою наявності чи відсутності учасників юрособи поділяються на товариства та установи, у зв’язку із чим приватне підприємство є товариством, оскільки воно має хоча б одного учасника;
- встановлення виду підприємницького товариства у кожному конкретному випадку зумовлюватиме застосування до спірних правовідносин відповідного законодавства, зокрема законів України «Про господарські товариства», «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», «Про кооперацію», «Про сільськогосподарську кооперацію»;
- відносини з управління та діяльності ПП як підприємницького товариства безпосередньо врегульовані Законом України «Про господарські товариства».
А головне, що аргументи, про які йдеться у зазначеній постанові від 29.06.2021, не виключають можливості застосування аналогічного підходу до державних та комунальних підприємств. Це свідчить про наявність непередбачуваної та кардинально різної судової практики щодо наявності у «підприємства» статусу організаційно-правової форми юрособи та потребувало від ВРУ виконання свого обов’язку із забезпечення «якості закону». Зрозуміло, що якісний закон має бути доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні.
Є багато інших суперечностей між ЦКУ та ГКУ, у т.ч. й щодо відповідальності за порушення договірних зобов’язань, які значно ускладнювали життя бізнесу та приводили їх до суду.
Тож загалом прийняття Закону №4196 слід сприймати скоріше позитивно. Але будуть і сюрпризи!
Поділ юросіб за розміром та ФОПів