Головна Блог Новини Коротко про примусове відчуження майна у воєнний час

Коротко про примусове відчуження майна у воєнний час

12.03.2022
Переглядів : 4381

Спочатку трошки про нормативну базу.

Відповідно до ч. 5 ст. 41 Конституції України примусове відчуження об'єктів права приватної власності з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Аналогічна норма міститься у ст. 353 ЦК України.

Примусове відчуження з повним відшкодуванням вартості називається реквізицією.

На відміну від реквізиції У разі стихійного лиха, аварії, епідемії, епізоотії та за інших надзвичайних обставин, реквізиція в умовах воєнного або надзвичайного стану здійснюється з наступним відшкодуванням вартості а не попереднім.

Це саме передбачено у ст. 3 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму військового або надзвичайного стану» відшкодування вартості в умовах військового часу є необов’язковою умовою, хоча це прямо суперечить Конституції України та ЦК України.

Безоплатним може бути не відчуження а лише вилучення (застосовується тільки до державного майна), тому прошу не плутати ці поняття.

Користуйтеся консультацією: 4 умови вилучення авто для воєнних потреб

Що важливо знати про примусове відчуження:

  1. Примусове відчуження обов’язково компенсується.
  2. Рішення приймається військовим командуванням та за погодженням з місцевими РДА або виконавчим органом місцевої ради, а без погодження – в зоні бойових дій.
  3. Реквізиція здійснюється із чітким документальним оформленням акта встановленого зразка із зазначенням підстав, ознак майна, розміру виплаченої компенсації, тощо.
  4. До акту додається висновок про оцінку майна. Проводиться професійними оцінювачами. Питання оцінки потребує окремої консультації.
  5. Процедура реквізиції відбувається наступним чином : спочатку Оцінка або Рішення -˃ Акт

Коротко про повернення майна

Після завершення воєнного часу, власник майна має право за своїм вибором наполягати на поверненні майна ( в судовому порядку) або на компенсацію, або на отримання іншого майна взамін відчуженого (якщо це можливо).

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст