Останні роки все частіше продаж нерухомості, зокрема житла, відбувається через укладення договору купівлі-продажу майнових прав.
В чому ж суть такого договору та які ризики – саме з такими запитаннями звертаюсь потенційні покупці.
Перш за все треба розібрати, а що саме на справді купується. В більшості випадків продавці запевняють своїх потенційних покупців, що договір купівлі-продажу майнових права – це майже те ж саме, що договір купівлі-продажу нерухомості. Але це не зовсім так, швидше за все – зовсім не так.
Так, Цивільний кодекс України в ст. 177 серед об’єктів цивільних прав визначають майнові права. Для розуміння зазначимо, що об’єкти цивільного права – це саме те, що може вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої.
Тобто, тут для себе треба відразу відмітити, що майнові права та конкретний вид нерухомості – це не одне й те саме, і укладення договору-купівлі продажу майнових прав ще не означає купівлю нерухомості.
В переважній більшості випадків в договорах купівлі-продажу майнових прав можна зустріти таке формулювання предмету договору (власне в цьому пункті договору і йдеться про те, що саме купується) - продавець продає, а покупець купує майнові права на об'єкт нерухомості, де майновими правами вважаються - всі права на об’єкт нерухомості, які належать продавцю, та полягають у праві продавця набути право власності на об'єкт нерухомості після введення Об'єкта капітального будівництва в експлуатацію та оформлення відповідних правовстановлюючих документів.
Більш простішою мовою дане формулювання в договорі означає, що за ним купується майбутнє право продавця бути власником нерухомості, тобто покупець купує право бути власником у майбутньому, а не сам об’єкт нерухомості.
Плюс таких договір в тому, що за звичай ціни за ними нижчі від ціни вартості вже існуючого об’єкту нерухомості.
Найбільший же їх мінус в тому, коли і чи взагалі буде введено в експлуатацію такий об’єкт, права власника на який куплено. На жаль, той досвід, який вже є на ринку нерухомості говорить про те, що може бути так, що об’єкт взагалі не збудують або збудують, але не введуть в експлуатацію, все це матиме наслідком неможливість набуття статусу власника для покупця за договором купівлі-продажу майнових прав.
В таких випадках, звісно кожен має самостійно зважити для себе вигідність такої умови. З практичних порад, які можуть бути використані для прийняття рішення можна вказати наступне:
Що ж стосується захисту порушеного права, у випадку, коли умови договору купівлі-продажу не виконуються, то тут може бути не один варіант розвитку подій, адже все залежить від багатьох обставин, наприклад, самі умови індивідуального договору, причини не виконання умов договору, стан продавця (визнання його неплатоспроможним), стан забудови (чи введено в експлуатацію) тощо.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.