Коментар до Постанови КЦС ВС від 09.08.2023 у справі №755/16831/19
Допомога грошима на практиці відбувається часто. Проте щоб отримувач коштів не платив з них ПДФО та ВЗ і повернув цю допомогу, треба довести, що це саме поворотні кошти. І найкращий доказ – це наявність письмового договору позики, оформленням якого сторони часто нехтують. У договорі можна назвати такі кошти і поворотною фіндопомогою, проте це не юридичний, а податковий термін. З точки зору ЦКУ такі відносини розглядатимуться саме як відносини грошової позики (якщо є договір, у якому зазначено обов’язок ці кошти повернути у визначений строк).
Візьмемо для прикладу свіжий випадок із судової практики.
Між ТОВ та фізособою було досягнуто згоди про надання поворотної фінансової допомоги, без підписання письмового договору, але із перерахуванням коштів на картковий рахунок фізособи в банку.
Зауважимо, що у призначенні платежів у кожному платіжному дорученні було зазначено: «Надання зворотної безвідсоткової фін. допомоги згідно з дог. від 25.05.2017 №25/05-С картк. Рах. , П.І.Б., РНОКПП, без ПДВ».
У подальшому протягом кількох місяців ТОВ було перераховано фізособі на банківський рахунок кошти на загальну суму 2 500 000 грн (за платіжними дорученнями, в середньому по 30 – 100 тис. грн).
Водночас коли мають бути повернуті ці кошти, визначено не було. Тому ТОВ надіслало фізособі вимогу, в якій вимагало у 30-денний строк з моменту отримання вимоги повернути борг в розмірі 2 500 000 грн. Цю вимогу фізособа не виконала, борг не повернула, що змусило ТОВ звернутися до суду з позовом про стягнення боргу.
Чи визнали суди факт надання саме поворотних коштів?
Щодо цієї справи судами попередніх інстанцій був встановлений, підтверджений та не оспорюваний сторонами спору той факт, що фізособа-боржник отримала від ТОВ на свій картковий рахунок 2 500 000 грн.
Незважаючи на зауваження фізособи-боржника щодо відсутності договору позики (а отже, і обов’язку їх повернути), цей факт такими судами не був прийнятий, оскільки ТОВ було надано платіжні документи, які підтверджують передачу (перерахування ТОВ, отримання фізособою) коштів із зазначенням призначення платежу – зворотна безвідсоткова фінансова допомога. Такі документи, на думку судів, були підтвердженням укладення договору позики.
А самого договору (незважаючи на те, що в платіжних документах про нього згадувалося) надано не було. Бо він так і не був оформлений у вигляді окремого письмового документа.