Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВСУ від 30.03.2016 року у справі №3-23гс16

Постанова ВСУ від 30.03.2016 року у справі №3-23гс16

12.02.2017
Автор:
Переглядів : 175

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2016 року м. КиївСудова палата у господарських справах

Верховного Суду України у складі:

головуючого Жайворонок Т.Є., суддів:Барбари В.П.,Потильчака О.І., Берднік І.С.,Шицького І.Б.,- Колесника П.І., за участю представників:

ОСОБА_7 - ОСОБА_8,

ОСОБА_9 - ОСОБА_10,

ОСОБА_11 - ОСОБА_12,

акціонерного товариства «Реверта» (далі - АТ «Реверта») - Пророка В.В., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_7 про перегляд Верховним Судом України рішення Господарського суду Київської області від 26 грудня 2013 року, постанови Київського апеляційного господарського суду від 16 липня 2014 року та постанови Вищого господарського суду України від 12 січня 2015 року у справі № К2/107-12/13 за позовом ОСОБА_7 до товариства з обмеженою відповідальністю «Нісема» (далі - ТОВ «Нісема»), треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_9, ОСОБА_14, ОСОБА_11, ОСОБА_15, про визнання частково недійсним статуту товариства та зобов'язання передати майно; за зустрічним позовом ТОВ «Нісема» до ОСОБА_7, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: АТ «Реверта», про визнання права власності на нерухоме майно; за позовом третьої особи із самостійними вимогами на предмет спору АК «Реверта» до ОСОБА_7, ТОВ «Нісема» про визнання частково недійсним статуту товариства та визнання права власності на нерухоме майно,

в с т а н о в и л а:

ОСОБА_7 звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що вона є єдиним учасником ТОВ «Нісема», статутний фонд якого формується за рахунок внесення нею до його складу нежитлового приміщення загальною площею 1 032,30 кв. м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (далі - спірне майно), яке передано ТОВ «Нісема» за актом приймання-передачі від 19 березня 2012 року. Право власності на це майно зареєстровано за ОСОБА_7 на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва від 11 листопада 2011 року, яку у подальшому було скасовано, правові підстави для формування ОСОБА_7 статутного капіталу ТОВ «Нісема» за рахунок спірного майна відсутні. ОСОБА_7 просила визнати недійсним статут ТОВ «Нісема», зареєстрований 15 березня 2012 року, у частині формування статутного капіталу за рахунок внесення до його складу спірного майна та зобов'язати повернути це майно. 13 листопада 2013 року ОСОБА_7 звернулася до суду із заявою про відмову від позову та припинення провадження у справі на підставі п. 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК).

ТОВ «Нісема» звернулося до суду із зустрічним позовом, посилаючись на те, що ОСОБА_7 безпідставно і протиправно не визнає та оспорює право власності товариства на спірне майно. Просило визнати за ним право власності на зазначене майно. 13 листопада 2013 року ТОВ «Нісема» звернулося до суду із заявою про відмову від зустрічного позову та припинення провадження у справі на підставі п. 4 ст. 80 ГПК.

28 листопада 2013 року АТ «Реверта» (попереднє найменування - акціонерне товариство «Парекс Банка» (далі - АТ «Парекс Банка») звернулося до суду з позовом до ОСОБА_7, ТОВ «Нісема» посилаючись на те, що статут ТОВ «Нісема» в частині формування статутного капіталу за рахунок спірного майна не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки з 23 серпня 2007 року це майно передано ОСОБА_9 в іпотеку АТ «Парекс Банка», на час затвердження статуту ТОВ «Нісема» на майно звернуто стягнення, відсутня згода іпотекодержателя на передачу майна до статутного капіталу товариства. Крім того, невизнання та оспорення права власності АТ «Реверта» на це майно з боку ТОВ «Нісема» та ОСОБА_7 є безпідставним і протиправним. АТ «Реверта» просило визнати недійсним статут ТОВ «Нісема», зареєстрований 15 березня 2012 року, у частині формування статутного капіталу за рахунок внесення до його складу спірного майна та визнати за ним право власності на це майно.

Справа розглядалася судами неодноразово.

Останнім рішенням Господарського суду Київської області від 26 грудня 2013 року:

1. У задоволенні первісного позову ОСОБА_7 до ТОВ «Нісема» про визнання частково недійсним статуту товариства та зобов'язання передати майно відмовлено.

2. Прийнято відмову ТОВ «Нісема» від зустрічного позову до ОСОБА_7 про визнання права власності на нерухоме майно і припинено провадження у справі у цій частині.

3. Позов АТ «Реверта» задоволено повністю.

4. Визнано недійсним статут ТОВ «Нісема», зареєстрований Тетіївською районною державною адміністрацією Київської області 15 березня 2012 року, в частині формування статутного капіталу за рахунок внесення до його складу нежитлового приміщення загальною площею 1 032, 30 кв. м, розташованого в будинку АДРЕСА_1.

5. Визнано право власності за АТ «Реверта» (АТ «Парекс Банка») на зазначене майно, що становить 13/100 (тринадцять сотих) від всього домоволодіння (з відповідним описом приміщень).

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 16 липня 2014 року рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову третьої особи із самостійними вимогами на предмет спору - АТ «Реверта» скасовано та прийнято рішення про відмову в задоволенні позову. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 12 січня 2015 року постанову апеляційного суду скасовано в частині повного задоволення апеляційних скарг ОСОБА_7 та в частині скасування рішення суду першої інстанції і прийняття нового рішення про відмову АТ «Реверта» у позові. Рішення суду першої інстанції в цій частині залишено без змін. В іншій частині постанову апеляційного суду залишено без змін. У задоволенні клопотання ОСОБА_9 про припинення провадження у справі відмовлено.

У заяві про перегляд з підстав, передбачених п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 11116 ГПК, ОСОБА_7 просить скасувати рішення суду першої інстанції, постанови судів апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у справі припинити, посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції норм матеріального права, що спричинило до ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, та неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм процесуального права, що призвело до порушення правил підвідомчості справ. У доповненнях до заяви ОСОБА_7 зазначає про допущення судом касаційної інстанції порушення процесуального права, посилаючись на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду України від 1 грудня 2015 року у справі № п/800/166/15.

В обґрунтування заяви надано копії постанов Вищого господарського суду України від 15 грудня 2015 року № 914/4302/14, від 22 грудня 2015 року № 922/1038/14.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України вважає, що заява підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

За змістом положень ст. 15 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції, чинній на час розгляду справи у суді касаційної інстанції) у судах загальної юрисдикції функціонує автоматизована система документообігу. Персональний склад суду для розгляду конкретної справи визначається автоматизованою системою документообігу за принципом вірогідності розподілу справ під час реєстрації в суді позовних заяв, клопотань та скарг.

Згідно зі ст. 2№ ГПК у господарських судах функціонує автоматизована система документообігу, що забезпечує, зокрема, об'єктивний та неупереджений розподіл справ між суддями з додержанням принципів черговості та рівної кількості справ для кожного судді.

Визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи здійснюється автоматизованою системою документообігу суду під час реєстрації відповідних документів за принципом вірогідності, який враховує кількість справ, що перебувають у провадженні суддів, заборону брати участь у перегляді рішень для судді, який брав участь в ухваленні судового рішення, про перегляд якого порушується питання, перебування суддів у відпустці, на лікарняному, у відрядженні та закінчення терміну повноважень. Справи розподіляються з урахуванням спеціалізації суддів. Після визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи, внесення змін до реєстраційних даних щодо цієї справи, а також видалення цих даних з автоматизованої системи документообігу суду не допускається, крім випадків, установлених законом.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст